fbpx
Potrzebujesz pomocy? Zadzwoń! +48 576 142 509 Sklep online Twój koszyk

Włosy po chemioterapii – co należy wiedzieć?

Strona główna » Blog » Włosy po chemioterapii – co należy wiedzieć?

Włosy po chemioterapii to zdecydowanie jeden z najczęściej poruszanych tematów przez osoby czekające na tego typu leczenie onkologiczne. Niektóre leki stosowane do chemioterapii mogą powodować znaczne osłabienie i wypadanie włosów (przede wszystkim na głowie, ale i na całym ciele). Wpływ na to ma rodzaj stosowanych leków oraz ich dawka. Leczenie nowotworu przy użyciu chemioterapii bardzo często łączy się jednak z tym nieprzyjemnym skutkiem ubocznym, ponieważ jest to agresywna forma terapii. Obejmuje podawanie leków cytostatycznych w odpowiednich dawkach.

Włosy po chemioterapii – dlaczego wypadają?

Włosy po chemioterapiiWłosy po chemioterapii zaczynają wypadać około 10-14 dnia po rozpoczęciu leczenia, co ma związek z toksycznym uszkodzeniem komórek mieszków włosowych. Przyjmowane leki atakują bowiem nie tylko komórki nowotworowe, ale i inne, zdrowe komórki organizmu ludzkiego. U niektórych włosy po chemii wypadają dopiero po 2-4 tygodniach. Wszystko zależy od rodzaju i dawki zastosowanych leków. Do preparatów powodujących wypadanie włosów zalicza się między innymi: doksorubicynę, etopozyd, cyklofosfamin czy busulfan. Niestety, odrastanie włosów w trakcie chemioterapii na ogół nie jest możliwe, należy z tym zaczekać do jej zakończenia.

Jednak aby w jak największym stopniu zmniejszyć problem ich utraty, warto:

  • zrezygnować z zabiegów na włosach, głównie farbowania i ondulacji,
  • chronić głowę przed skrajnymi temperaturami, szczególnie przed nadmiernym promieniowaniem UV,
  • maksymalnie skrócić włosy przed chemioterapią, aby w momencie ich wypadania nie doświadczyć szoku,
  • jeszcze przed rozpoczęciem leczenia kupić perukę,
  • zaopatrzyć się w delikatne kosmetyki do mycia i pielęgnacji skóry głowy przy chemioterapii.

To również skuteczne metody wskazujące jak wzmocnić włosy podczas chemioterapii. Ciekawostką jest, że niektóre ośrodki prowadzące chemioterapię posiadają specjalistyczne urządzenia chłodzące odpowiednie okolice skóry głowy

U niektórych osób może to w pewnym stopniu zmniejszyć metabolizm komórek i tym samym ich narażenie na toksyczne działanie leków. Może to uchronić część włosów.

Zobacz jak zatrzymać wypadanie włosów

Delpos - zestaw

ZESTAW DELPOS
ZADBAJ O DELIKATNE WŁOSY ODŻYWCZYMI SKŁADNIKAMIKUP TERAZ

Włosy po chemioterapii – kiedy odrastają?

Włosy po chemioterapii mogą wciąż być piękne. Wiele osób – szczególnie kobiet – nie akceptuje swojego nowego wyglądu i zastanawia się, kiedy odrastają włosy po chemioterapii. Cały proces ich wypadania jest sytuacją tymczasową, która normuje się w momencie zaprzestania leczenia. W związku z tym, około 1-2 miesięcy po zakończeniu chemioterapii włosy stopniowo odrastają. Bardzo często są wówczas grubsze, silniejsze i ciemniejsze, mogą być także bardziej kręcone niż przed leczeniem.

Aby przyspieszyć porost włosów po zakończeniu leczenia należy unikać ekspozycji delikatnej, jeszcze nieowłosionej skóry głowy na słońce. Włosy po chemioterapii – choć odrastają silne – wymagają szczególnej pielęgnacji. Należy korzystać wyłącznie z naturalnych kosmetyków, mogą być dedykowane osobom po leczeniu onkologicznym

Na szybszy porost włosów wpływa odpowiednia dieta, bogata w kwasy omega, witaminy i minerały. Jej celem jest m.in. poprawa ogólnej odporności, to zaś nierozłącznie wiąże się z kondycją włosów. Metodą pomocniczą mogą być regularne automasaże skóry głowy, które poprawiają jej odżywienie i ukrwienie, co stanowi idealną bazę dla wzrostu włosów. Każda osoba może mieć zdrowe włosy po chemioterapii, musi jednak wykazać się cierpliwością i zrozumieniem.


Bibliografia

1. Brzezińska-Wcisło L., Lis-Święty A., Choroby włosów – co nowego?: Dermatologia –co nowego?, Tom 1, Wydawnictw Cornatis, Wrocław, 2009
2. Weller R., Hunter J., Savin J., Dahl M.: Dermatologia kliniczna, Wydawnictwo Czelej, Lublin, 2011
3. Szmurło A.: Łupież – zaburzenie skóry głowy, Aesthetica, 2015

1 głosów

Komentarze

Kup teraz
Zestaw

Zamów
Cena standardowa:
289 zł

Najnowsze wpisy

Opinie o Delpos - od naszych klientów

Informacje o wysyłce: Zamów teraz, a paczkę wyślemy w ciągu 24 godzin (w dni robocze) 😊