fbpx
Potrzebujesz pomocy? Zadzwoń! +48 576 142 509 Sklep online Twój koszyk

Prolaktyna a wypadanie włosów – jak to działa?

Strona główna » Blog » Prolaktyna a wypadanie włosów – jak to działa?

Prolaktyna a wypadanie włosów – okazuje się, że poziom prolaktyny może mieć istotny wpływ na kondycję włosów, szczególnie ich nadmierne wypadanie. Prolaktyna to hormon, który jest wydzielany przede wszystkim przez przysadkę mózgową, ale nie tylko. Najnowsze badania wskazują, że poza przysadką powstaje również w mieszkach włosowych. Jej głównym zadaniem jest pobudzanie procesu laktacji, ale dotyczy to wyłącznie kobiet w ciąży i po porodzie. Tymczasem inną jej funkcję jest modulacja wzrostu włosów.

Prolaktyna a wypadanie włosów jak to działaProlaktyna a wypadanie włosów - jak to działa?

Prolaktyna a wypadanie włosów to zależność, która ma na siebie istotny wpływ. Okazuje się, że prolaktyna zatrzymuje proces proliferacji keratynocytów w opuszce włosa. Jakie to ma znaczenie? Proliferacja, czyli działanie polegające na dzieleniu się keratynocytów (komórek budujących włos), jest konieczna do prawidłowego wzrostu włosów. Zahamowanie podziałów sprawia, że włosy z aktywnej fazy wzrostu w krótszym czasie przechodzą do fazy spoczynku, której zwieńczeniem jest ich wypadanie. Prolaktyna ma także możliwość stymulowania wytwarzania nadnerczowych androgenów, jak i wspierania aktywności enzymu 5-alfa-reduktazy, który uczestniczy w patogenezie łysienia androgenowego.

W związku z tym hiperprolaktynemia może dawać impuls do rozwoju łysienia androgenowego. Dotychczasowe badania wskazują również, że prolaktyna, która wpływa na cykl wzrostu włosów, jest produkowana nie tylko przez przysadkę mózgową, ale również lokalnie w mieszkach włosowych.

Delpos - zestaw

DELPOS
DERMOKOSMETYKI NA WYPADANIE WŁOSÓWKUP TERAZ

Prolaktyna a wypadanie włosów i efekty tego procesu

W przypadku hormonu, którym jest prolaktyna, a wypadanie włosów, które może powodować, bardzo ważne jest odpowiednie działanie. Zwykle nadmierny poziom prolaktyny wynika ze stresu. W związku z tym w leczeniu pacjenci otrzymują leki, które obniżają poziom prolaktyny. Niestety w niektórych przypadkach skutkiem ubocznym prowadzonej farmakoterapii może być wypadanie włosów. W związku z tym najlepszym rozwiązaniem wydaje się znalezienie sposobu na redukcję stresu, który jest główną przyczyną podwyższenia poziomu hormonu we krwi.

Sprawdź jakie istnieją sposoby na wypadanie włosów

Prolaktyna a wypadanie włosów - badania i leczenie

Prolaktyna a wypadanie włosów - jak stwierdzić taką zależność? Najlepiej w tym celu wykonać badania krwi, które weryfikują poziom prolaktyny.

Wskazania do tego rodzaju badań to nie tylko problem wypadania włosów, ale także:

  • nieprawidłowe miesiączkowanie kobiet,
  • niepłodność u kobiet i mężczyzn,
  • silne bóle głowy,
  • zaburzenia widzenia objawiające się jako ubytki pola widzenia, które mogą być symptomem guza przysadki mózgowej.

Nie ma natomiast żadnych przeciwwskazań, które uniemożliwiają wykonanie badania krwi diagnozującego poziom prolaktyny. Warto jednak pamiętać, że jej stężenie u kobiet może różnić się w zależności od dnia cyklu miesiączkowego. Samo badanie polega po prostu na pobraniu krwi w laboratorium, przeprowadzone jest na czczo.

Podsumowując, w przypadku wysokiego poziomu prolaktyny, wypadanie włosów może być jednym z objawów. Warto zatem wykonywać badania diagnostyczne. Może je zlecić nie tylko lekarz rodzinny, ale także endokrynolog.


Bibliografia:

1. Gordon KA, Tosti A., Alopecia: evaluation and treatment. Clin Cosmet Investig Dermatol.2011; 4: 101-106
2. Brzezińska-Wcisło L. Łysienia związane z chorobami ustroju. Przewodnik lekarza, 5/2000 vol. 3. Online publish date: 2004/02/16

1 głosów

Komentarze

Hisoka - 2022-02-23 15:16:07

Ja np. u siebie jeszcze wcierki wdrożyłam, bo stresu u siebie zredukować nie jestem wstanie za nic

P4ww - 2022-02-22 19:36:46

Leczenie czasami opiera się na zwykłej redukcji stresu

Ranka - 2022-02-21 23:54:30

Badania to zwykłe podbieranie krwi

Mhomo - 2022-02-20 22:06:15

A jak się bada czy prolaktyna jest podwyższona a tym samym przez to występuje wypadanie włosów, są jakieś specjalne badania, a potem leczenie

Corii - 2022-02-20 16:08:26

Prolaktyna może być podwyższona przez stres np. warto na to zwracać uwagę

Kusum - 2022-02-19 10:08:54

Prolaktyna a wypadanie włosów to bardzo połączone dwie rzeczy. Efekty tego procesu, tzn. wzrost prolaktyny tak jak wcześniej pisano ma duży wpływ na wypadanie włosów

Agunia01 - 2022-02-18 22:18:45

Jak prolaktyna jest podwyższona to włosy mają tendencje do wypadania

Misscare - 2022-02-18 11:08:56

Prolaktyna to hormon, który odpowiada za prawidłowy cykl wzrostu włosa

Agunia01 - 2022-02-17 11:15:59

Prolaktyna to co to jest w ogóle, że ma wpływ na wypadanie włosów? Jak to działa? Za mało tej prolaktyny i wtedy włosy wypadają?

Kup teraz
Zestaw

Zamów
Cena standardowa:
289 zł

Najnowsze wpisy

Opinie o Delpos - od naszych klientów

Informacje o wysyłce: Zamów teraz, a paczkę wyślemy w ciągu 24 godzin (w dni robocze) 😊