Wypadanie włosów po grypie – co robić?
Strona główna » Blog » Wypadanie włosów po grypie – co robić?
Wypadanie włosów po grypie dotyka coraz większej liczby pacjentów. Z problemem zmagają się rekonwalescenci różnych rodzajów infekcji: chorób zakaźnych, wenerycznych oraz grzybiczych skóry. Każde upośledzenie ogólnego stanu zdrowia może powodować wypadanie włosów na głowie, a przebieg schorzenia jest różny w przypadku każdego pacjenta. Jak rozpoznać wypadanie włosów po grypie?
Wypadanie włosów po grypie – kto jest szczególnie narażony?
Na wypadanie włosów po grypie narażeni są zarówno mężczyźni, jak i kobiety. Problem szczególnie dotyka osoby z upośledzoną odpornością, narażone na długotrwały i wyniszczający organizm stres, a także te borykające się z przewlekłymi chorobami układu pokarmowego oraz hormonalnego.
Tak naprawdę każda, nawet najdrobniejsza infekcja, nie pozostaje obojętną dla organizmu człowieka. Jej skutki obserwować można bezpośrednio po przebiegu choroby, ale też długofalowo. Na długo po wyzdrowieniu pacjenci uskarżają się na rozmaite schorzenia, nie łącząc ich bezpośrednio z dolegliwościami sprzed miesięcy. Jednym z takich problemów jest wypadanie włosów po grypie.
Najbardziej obciążające dla organizmu są infekcje przebiegające z gorączką. Wysoka temperatura zaburza prawidłowy cykl wzrostu włosa, skracając jego żywotność. W takim wypadku wzmożone wypadanie włosów może wystąpić nawet sześć miesięcy po przebytej grypie.
Sprawdź jak zatrzymać wypadanie włosów!
Wypadanie włosów po grypie – jak temu zaradzić?
Wypadanie włosów po grypie powinno mieć charakter przejściowy. Aby jednak odwrócić taki stan rzeczy, należy podjąć odpowiednie kroki pielęgnacyjne i lecznicze. W aptekach dostępnych jest wiele preparatów przeciwdziałających wypadaniu włosów. Czy są skuteczne? Jak najbardziej! Jednak tylko w przypadku ich regularnego i długotrwałego stosowania. Zarówno odpowiednio dobrana wcierka, jak i szampon ograniczają wypadanie oraz wspomagają wzrost nowych włosów. Preparaty działają zarówno na cebulki, jak i włosy oraz skórę głowy.
ZESTAW DELPOS
KOMPLEKSOWE ROZWIĄZANIE NA WYPADAJĄCE WŁOSYKUP TERAZ
Wypadanie włosów po grypie – czy dieta wpływa na kondycję włosów?
Wypadanie włosów po grypie może nasilać się w wyniku złego odżywiania. Nie od dziś wiadomo, że na kondycję włosów wpływ mają odpowiednia dieta i nawodnienie. O niedoborach witamin, mikro i makroskładników bardzo często dowiadujemy się w momencie, gdy tracimy zbyt dużą ilość włosów. Stan ten pogłębia się w przebiegu grypy. Organizm do walki z chorobą wykorzystuje wszystkie ich zgromadzone rezerwy, stąd jeszcze w trakcie trwania infekcji warto zadbać o odpowiednią podaż witamin i składników odżywczych. W okresie rekonwalescencji należy dostarczać wraz z dietą białko, a także mikroelementy pochodzące z warzyw i owoców.
Do wzmocnienia włosów konieczne jest spożycie odpowiedniej ilości witamin z grupy B:
- ryboflawiny,
- niacyny,
- biotyny.
Wpływają na prawidłowy stan skóry, paznokci oraz włosów. Ich suplementacja powinna być częścią leczenia.
Podsumowując, wypadanie włosów po grypie to problem wielu osób. Rzadko jednak łączony jest przebiegiem choroby, częściej jako przyczynę wskazuje się problemy natury hormonalnej, niedobory składników odżywczych lub stresujący tryb życia. Zawsze w sytuacji nadmiernego wypadania włosów warto udać się trychologa lub dermatologa. Profesjonalista przeprowadzając wywiad z pacjentem pomoże w ustaleniu przyczyny tymczasowego łysienia.
Bibliografia:
1. D’Agostini F, Fiallo P, Pennisi TM, De Flora S. Chemoprevention of smoke-induced alopecia in mice by oral administration of L-cystine and vitamin B6. Journal of Dermatological Science. 2007. 46, 189–98.
2. Piste P. Cysteine – master antioxidant. International Journal of Pharmaceutical, Chemical and Biological Sciences. 2013. 3(1), 143-149. 3. Trueb R.M. Systematic approach to hair loss in women. Journal of the German Society of Dermatology. 2010. 4, 284-297.