Trichotillomania – wszystko, co musisz o niej wiedzieć
Strona główna » Blog » Trichotillomania – wszystko, co musisz o niej wiedzieć
Trichotillomania jest chorobą psychiczną, która niesie ze sobą nie tylko długotrwałe skutki emocjonalne, ale i fizyczne. Zadbane włosy dopełniają codziennego wyglądu i świadczą o zdrowiu, niestety chorzy na trichotillomanię cierpią na patologiczne wyrywanie włosów, dlatego zwykle ich włosy są w złym stanie. Skąd się bierze i na czym dokładnie polega to zaburzenie? Jak wyleczyć trichotillomanię oraz jak przebiega trichotillomania u dzieci? W jaki sposób złagodzić i naprawić włosy po przebytej choroby i jak wspierać je w trakcie jej trwania?
Trichotillomania – przyczyny i objawy
Trichotillomania to choroba zaliczana jest do zaburzeń psychicznych. Osoba chora doświadcza bardzo silnego stresu i napięcia, które jest przyczyną nieustannej potrzeby wyrywania sobie włosów. Zaburzenie bardzo często pojawia się u dzieci na skutek stresu środowiskowego, którego doświadczają w wieku nastoletnim. Jako inne przyczyny wskazuje się wzmożoną aktywność układu serotoninergicznego oraz podwyższonego poziomu kwasu 5-hydroksyindolooctowego – 5-HIAA – w organizmie.
Sprawdź, co na wypadanie włosów zadziała skutecznie!
Obsesyjne wyrywanie włosów z głowy może wzmacniać się w wielu sytuacjach:
- stanach wzmożonego stresu,
- próbach rozładowania napięcia i nieradzenia sobie z problemem,
- wydarzeniach traumatycznych i na skutek zespołu stresu pourazowego,
- separacji od bliskich osób,
- uszkodzeniach mózgu.
Osoba chora intensywnie zwija i skręca partie włosów, a następnie je wyrywa. Problem nie musi dotyczyć tylko skóry głowy, niekiedy osoby chore wyrywają sobie brwi, rzęsy, włosy na nogach, czy na rękach.
Sam proces wyrwania sobie włosów, sprawia, że napięcie zostaje tymczasowo rozładowane – stąd w niedługim czasie pojawia się uzależnienie od wyrywania włosów.
WYBIERZ DELPOS
DERMOKOSMETYKI NA WYPADANIE WŁOSÓWKUP TERAZ
Trichotillomania – leczenie – jak wyleczyć skutki choroby?
Trichotillomania jest poważnym zaburzeniem i wymaga wielopoziomowego działania.
Przede wszystkim w przypadku choroby, jaką jest trichotillomania, terapia jest podstawowym i nieodzownym elementem leczenia.
Udanie się do lekarza pomoże zrozumieć mechanizm choroby i nauczyć się z nią walczyć – niekiedy przydatne okażą się również leki. Dodatkowo choroba bardzo wpływa na kondycję włosów – stają się one zniszczone, przerzedzone i skołtunione – dlatego drugim etapem jest pozbycie się długotrwałych efektów.
Czy warto stosować zabiegi na włosy? W celu poprawienia stanu włosów można skorzystać z zabiegów w gabinecie kosmetycznym, takich, jak:
- mezoterapia – polega na podaniu bezpośrednio wgłąb skóry składników odżywczych – witamin, minerałów, czy osocza bogatopłytkowego, można wyróżnić mezoterapię bezigłową, mikroigłową i igłową,
- terapia UVA/UVB/PUVA – wykorzystywane jest promieniowanie, którym naświetla się skórę głowy,
- kriomasaż Cryo-S – zabiegi te polegają na krioterapii – podawany jest podtlenek azotu i dochodzi do odnowy biologicznej,
- karboksyterapia Reology 2 – polega na iniekcyjnym podaniu dwutlenku węgla, poprawione zostaje mikrokrążenie oraz regenerują się naczynka,
- dr. CYJ Hair Filler – podczas zabiegu podawany jest specjalny koktajl odżywczy, w skład którego wchodzi między innymi kwas hialuronowy i peptydy.
Oprócz zabiegów można skorzystać z domowych sposobów – pomocne okażą się maski z drożdży, płukanki z octu, czy picie ziół, na przykład pokrzywy – niemniej najskuteczniejszą metodą by odżywić włosy, przyśpieszyć ich wzrost i przywrócić dawny blask, jest wprowadzenie odpowiedniej pielęgnacji dermokosmetykami. Dobre kosmetyki o naturalnym składzie, szybko odbudują strukturę, nawilżą i głęboko odżywią włosy. Pomocne okażą się szampony na wypadanie włosów, odżywki, maski, wcierki, czy oleje.
Bibliografia
1. Brzezińska-Wcisło, L., Lis A., Kamińska G., Wcisło-Dziadecka D., Fizjologia i patologia wzrostu i utraty włosów na głowie u człowieka, Postępy Dermatologiii Alergologii, 2003
2. Szmurło A., Łupież – zaburzenie skóry głowy, Aesthetica, 2015
3. Lang M., O włos od sukcesu, Trychologia w gabinecie beauty & spa, Kosmetologia Estetyczna, 2015
Komentarze
Beniusieq - 2021-03-07 14:41:07
Najgorsze jest i tak leczenie, bo jak jest jakiś problem fizyczny to jakieś wcierki właśnie i tak dalej, a w tym przypadku to jak wyleczyć skutki choroby to musi poprowadzić zarówno lekarz jak i psycholog
Liyaya - 2021-03-06 10:39:18
Strasznie brzmią te objawy i przyczyny Trichotillomanii :o