fbpx
Potrzebujesz pomocy? Zadzwoń! +48 576 142 509 Sklep online Twój koszyk

Łysienie – wszystko, co powinieneś wiedzieć

Strona główna » Blog » Łysienie – wszystko, co powinieneś wiedzieć

Łysienie to coraz powszechniejszy problem w społeczeństwie. Okazuje się, że z tą przypadłością może borykać się nawet co druga osoba na którymś etapie swojego życia. Problem ten dotyczy zarówno kobiet i mężczyzn w każdym wieku. Tym bardziej warto pochylić się nad przyczynami łysienia oraz sposobami, jak mu zapobiegać oraz skutecznie leczyć.

Łysienie – podstawowe informacje

Łysienie, z łaciny alopecia, wedle ogólnie uznanej definicji to objaw chorobowy lub samodzielna choroba, która polega na zanikaniu wytwarzania włosa w mieszku włosowym. Schorzenie to odnosi się do skóry głowy porośniętej włosami i może, ale nie musi obejmować całej jej powierzchni. Ze względu na objawy, łysienie możemy podzielić na różne rodzaje – jak wyglądają niektóre z nich, przedstawia pokrótce poniższa tabela.

Rodzaje łysienia Objawy
telogenowe
  • To łysienie uogólnione – przerzedzeniu ulega cała owłosiona skóra głowy.
  • Wypadanie włosów jest wzmożone, jednak w przeciwieństwie do innych typów łysienia, nie dochodzi do całkowitej ich utraty.
  • Mieszki włosowe nie zostają uszkodzone, dlatego wszystkie włosy mogą z czasem odrosnąć.
androgenowe
  • Tego typu łysienie u mężczyzn oznacza często stopniową utratę włosów, zaczynającą się od skroni i wierzchołka głowy.
  • U kobiet dochodzi do przerzedzania się włosów w środkowej części głowy, wzdłuż przedziałku. Z czasem problem może się pogłębić, ale raczej nigdy nie prowadzi do całkowitego wyłysienia.
plackowate
  • W tym typie łysienia utrata włosów obejmuje nie tylko owłosioną skórę głowy, ale też brwi, rzęsy oraz wszystkie miejsca na ciele, w których rosną włosy.
  • Na głowie początkowo tworzą się charakterystyczne, okrągławe ogniska bez włosów, które są rozmieszczone nieregularnie. Z czasem może dojść do całkowitego wyłysienia.
bliznowaciejące
  • Zwykle rozwija się powoli. Wczesnym objawem tego typu łysienia może być nadmierne rogowacenie okołomieszkowe oraz zmiany rumieniowe.
  • Zmiany lokalizują się w okolicy czołowo-skroniowej i przybierają kształt obręczy.
  • Włosy wypadają trwale – zostają zniszczone mieszki włosowe, a na ich miejsce powstaje tkanka bliznowata.
  • Często występują objawy takie, jak: świąd, ból i pieczenie skóry głowy.
  • W 80% przypadków wypadają również brwi.
łojotokowe
  • Pierwszym objawem może być silne przetłuszczanie się skóry głowy, łupież i swędzenie.
  • Włosy wypadają najpierw ze skroni, później proces łysienia postępuje w kierunku czubka głowy.
Delpos - zestaw

ZESTAW DELPOS
ZATRZYMAJ WYPADANIE WŁOSÓW SKŁADNIKAMI AKTYWNYMIKUP TERAZ

Kiedy rozpoznajemy łysienie?

Łysienie to znaczna utrata włosów, przekraczająca dzienne normy (50 – 100). Włosy pacjentów stają się przerzedzone, suche, szorstkie i łamliwe. Mogą, lecz nie muszą towarzyszyć temu inne objawy, na przykład łojotok.

Kondycja włosów jest ściśle powiązana z kondycją organizmu. Intensywniejsze wypadanie włosów, szczególnie zauważalne w trakcie szczotkowania i mycia, może zwiastować pogorszenie zdrowia. Dlatego objawy te powinny zostać jak najszybciej skonsultowane z ekspertem w tym zakresie – trychologiem.

Marta BożendaW wielu przypadkach niebagatelizowanie objawów i niezwłoczna wizyta u trychologa lub lekarza mogą uchronić pacjenta przed zaawansowanym rozwojem choroby. Dokładny wywiad i odpowiednie badania diagnostyczne pozwalają zwykle odnaleźć przyczynę łysienia, chociaż czasami może to być trudne i wymagać współpracy z lekarzami różnych specjalizacjimówi Marta Bożenda, kosmetolog Clinica Cosmetologica.

Przyczyny łysienia – poznaj je

Włosy baby hair czym są

Przyczyny łysienia są bardzo zróżnicowane. Łysienie może być objawem innych dolegliwości, na przykład chorób skóry, ale też reakcją organizmu na przyjmowane leki bądź aplikowane na skórę substancje. Mogą je powodować nawet takie leki, które pozornie nie mają na ten aspekt wpływu (antykoncepcyjne, kardiologiczne). W grę mogą wchodzić różne zaburzenia hormonalne, niedoczynność tarczycy, zespół policystycznych jajników. Dużą rolę odgrywają również czynniki genetyczne, zła dieta, stres, czy nawet zbyt ciasne związywanie włosów. Często jednak nie da się samodzielnie i obiektywnie określić przyczyny łysienia – konieczna jest więc wizyta u specjalisty.

Jakie są przyczyny poszczególnych rodzajów łysienia?

  • Łysienie androgenowe – najbardziej powszechne, wywołane przede wszystkim czynnikami genetycznymi. Może objawić się już w wieku nastoletnim – początkowo cofnięciem linii włosów z czoła i skroni, w kolejnych etapach sięgającym coraz głębiej. Często zachowane zostają włosy na potylicy i w okolicach skroniowych. Z racji na fakt, że problem ten dotyka głównie mężczyzn, łysienie androgenowe jest określane również łysieniem typu męskiego, lub łysieniem męskim. To łysienie u kobiet również występuje, jednak ma inny przebieg: włosy wypadają przede wszystkim na środku głowy, zaś ich linia w okolicy skroni i czoła pozostaje niezmieniona.
  • Łysienie całkowite – dotyczy zaledwie 1% pacjentów. Wyróżnia się kilka jego rodzajów, w tym między innymi wrodzony całkowity brak owłosienia. Nie ustalono jeszcze przyczyn tej choroby, najprawdopodobniej ważną rolę w jej rozwoju odgrywają geny i zaburzenia autoimmunologiczne.
  • Łysienie plackowate – szczególny rodzaj łysienia, wyróżniający się pojawianiem się na ciele chorego tak zwanych ognisk wyłysienia, które są długotrwałe i rozległe. Przyczyny choroby nie są znane, jednak przypuszcza się, że ma podłoże autoimmunologiczne. Innym czynnikiem wywołującym objawy może być silny stres.
  • Łysienie bliznowaciejące – rzadkie łysienie u kobiet w wieku pomenopauzalnym. Trwale wyniszcza torebki włosowe i zastępuje je tkanką bliznowatą. Do powstania tego rodzaju łysienia często przyczyniają się oparzenia, odmrożenia, ale też infekcje, zarówno wirusowe, bakteryjne jak i grzybicze.
  • Łysienie okresowe – najczęściej powiązane jest z chwilowymi zmianami, które nastąpiły w organizmie. Przykładowo, narażone na łysienie okresowe są kobiety po przebytej ciąży – spowodowane jest to zmianami hormonalnymi.
  • Łysienie neurotyczne – dotyka pacjentów borykających się z długotrwałym stresem, często przekształcającym się w zaburzenia depresyjne. Jak również osób, które doświadczyły traumatycznych wydarzeń.
  • Łysienie polekowe – następuje w wyniku stosowania różnych środków leczniczych, między innymi leków hormonalnych, antykoncepcyjnych, kardiologicznych, przeciwzakrzepowych.
  • Łysienie telogenowe – jego nazwa pochodzi od telogenu, ostatniej fazy cyklu życia włosa, w której dochodzi do jego wypadania. Polega na tym, że w konsekwencji zachwiania równowagi organizmu (spowodowanej np. chorobą, głodówką, ciężkim stresem) więcej włosów wkracza w tę fazę. Normalnie w fazie telogenu jest ok. 15% włosów, natomiast gdy diagnozowane jest łysienie telogenowe, od 25 do 50%.

Leczenie łysienia – metody

Leczenie łysienia jest możliwe. Współczesna medycyna wychodzi naprzeciw temu problemowi. Dostępnych jest wiele metod, a ich wybór uzależniony jest między innymi od ich skuteczności w leczeniu danego rodzaju choroby.

Poniżej przedstawiamy zabiegi, które są uważane za najskuteczniejsze w zwalczaniu łysienia.

  • Osocze bogatopłytkowe – jest to ostrzykiwanie osoczem przerzedzonej skóry głowy. Zabieg pobudza komórki macierzyste mieszków włosowych do przejścia ze stanu uśpienia w stan aktywny.
  • Mezoterapia igłowa – podskórne wstrzykiwanie specjalnie dobranego koktajlu odżywczego za pomocą cienkiej igły. Zabieg pozwala na wprowadzenie różnych substancji odżywczych i leczniczych w głąb skóry głowy, co ogranicza wypadanie włosów i pobudza ich porost.
  • Dermapen/Mezopen – wszechstronne urządzenie, za którego pomocą można wykonywać zabiegi na całym ciele, również na skórze głowy. System pulsujących igieł i powstałe w ten sposób mikrourazy pobudzają procesy naprawcze i poprawiają mikrocyrkulację.
  • Dermojet – bezigłowe wprowadzenie substancji czynnych w głąb skóry. To innowacyjna i bezbolesna metoda leczenia.
  • Iniekcje – wstrzyknięcie pod skórę określonych substancji aktywnych. W walce z łysieniem bliznowaciejącym oraz łysieniem plackowatym najczęściej sprawdza się Kenalog.
  • Karboksyterapia Reology2 – wykorzystuje moc dwutlenku węgla, który wstrzykiwany jest śródskórnie lub podskórnie przy użyciu urządzenia Reology2. Efektem jest poprawa ukrwienia skóry głowy oraz pobudzenie procesów regeneracyjnych komórek.
  • Kriomasaż Cryo-S – oziębienie tkanek za pomocą podtlenku azotu. Zabieg ten ma pobudzić skórę głowy do regeneracji oraz usprawnić jej mikrocyrkulację.
  • UVA/UVB/PUVA terapia – naświetlanie skóry głowy promieniami UVA oraz UVB. Przed zabiegiem pacjent otrzymuje leki uwrażliwiające na światło.
  • Dr Cyj Hair Filler – pierwsza na świecie peptydowa terapia włosów. Zabieg polega na iniekcyjnym podaniu preparatu, który posiada siedem opatentowanych peptydów, stymulujących mikrokrążenie skóry głowy i odżywiających mieszki włosowe.

Na co dzień warto pielęgnować skórę odpowiednimi dermokosmetykami, ponieważ mogą to być bardzo pomocne narzędzia do walki z łysieniem. Warunkiem jest ich odpowiednie dobranie, między innymi zwrócenie uwagi na ich skład, który powinien bazować na naturalnych składnikach aktywnych

Warto przewertować rynek w poszukiwaniu odpowiednich preparatów, przy czym należy pamiętać, że same specyfiki nie leczą przypadłości, z którą się borykamy. Mogą jednak skutecznie wspomóc leczenie u specjalisty, co potwierdzają informacje zwrotne od osób je stosujących.

Łysienie a dermokosmetyki DelposDelpos - zestaw

Leczenie łysienia warto wspomóc dermokosmetykami opartymi na aktywnych składnikach.

Idealne do tego będą dermokosmetyki z linii Delpos, w skład której wchodzi:

  • płyn do skóry głowy,
  • szampon,
  • odżywka do włosów.

Płyn Delpos zawiera w sobie kopalnię ekstraktów roślinnych, np. z: miłorzębu japońskiego, arniki górskiej, guarany, które powodują, że skóra staje się lepiej ukrwiona, a cebulki bardziej odżywione. Płyn należy wcierać co wieczór w skórę głowy. Warto zostawić go na noc, aby mógł wykazać swoje działanie. Rano należy umyć włosy szamponem.

Kondycja moich włosów uległa poprawie, od momentu, w którym swoje kosmetyki zamieniłam na dermokosmetyki Delpos. Od razu kupiłam cały zestaw. Wypadanie szybko się zmniejszyło i zaczęły mi wyrastać nowe włosy. W końcu mogę swobodnie rozmawiać z ludźmi i nie myśleć o tym, czy widać moje prześwitypisze pani Izabela z Koszalina.

Szampon Delpos to kolejny krok przeciwko wypadaniu włosów. Przez zawartość ekstraktu z nagietka wzmocni cebulki i będzie stymulować porost nowych włosów, tzw. baby hair. Ekstrakt z zielonej herbaty będzie natomiast ograniczać przetłuszczanie skóry głowy, a pantenol zadba o jej nawilżenie. Szampon jest tak łagodny dla wrażliwej skóry, że można go stosować codziennie.

Nie wrócę więcej do stosowania zwykłych kosmetyków. Zmagałem się z łysieniem i dermokosmetyki sprawdzają się u mnie o niebo lepiej. Stosuję teraz systematycznie cały zestaw Delpos. Włosy przestały mi wypadać, a moja skóra głowy nie swędzi mnie już i przestała się tak przetłuszczaćpisze pan Tadeusz z Gorzowa Wielkopolskiego.

Odżywkę do włosów Delpos należy zastosować po wcześniejszym umyciu włosów szamponem. To pozwoli dogłębnie odżywić włosy i ochroni je przed uszkodzeniami. Staną się jedwabiście gładkie i nawilżone za sprawą honeyquat – składnika pomagającego wiązać wodę we wnętrzu włosów. Ich struktura zostanie odbudowana i wzmocniona dzięki keratynie roślinnej i betainie. Maseczkę należy stosować codziennie, nakładając niewielką ilość na wilgotne włosy. Po 5-10 minutach trzeba ją spłukać letnią wodą.

Podsumowanie

Podsumowując, łysienie oraz towarzyszące mu symptomy to kwestie, których nie powinno się lekceważyć. Konieczne jest przyjrzenie się temu problemowi i zdecydowana reakcja. Warto odwiedzić trychologa, znaleźć przyczynę łysienia i podjąć odpowiednie leczenie. Należy też dobrać swoją pielęgnację pod kątem zwalczania problemu, wybierając odpowiednio wyselekcjonowane dermokosmetyki.

Delpos - zestaw

ZESTAW DELPOS
ROZWIĄZANIE NA ŁYSIENIEKUP TERAZ

FAQ

1. Czy składniki w kosmetykach mogą mieć realny wpływ na łysienie i z nim walczyć?

Tak. Dermokosmetyki, szczególnie te z naturalnymi składnikami aktywnymi, jak np. Delpos mogą mieć duży wpływ na poprawę kondycji włosów – od cebulek po końce, co pomoże ograniczyć łysienie. W Delpos znajdziemy skuteczne ekstrakty, na przykład z kory chinowej, guarany czy miłorzębu japońskiego, które poprawiają mikrokrążenie skóry głowy, pomagają w lepszym odżywieniu cebulek włosów oraz stymulują porost. Zawierają również składniki wzmacniające włosy na długości, np. keratynę roślinną i honeyquat, co zapobiega łamaniu i wykruszaniu się włosów.

2. Czy stosowanie dermokosmetyków wyleczy łysienie?

Stosowanie dermokosmetyków nie są równoznaczne leczeniu, jednak niewątpliwie wspomaga ten proces i jest niezbędnym uzupełnieniem w trakcie jego przebiegu. Przede wszystkim należy jednak znaleźć przyczynę wypadania włosów.

3. Czym warto się kierować przy wyborze dermokosmetyków na łysienie?

W tym przypadku zdecydowanie najbardziej istotną kwestią jest zwrócenie uwagi na ich skład. Idealnie, gdyby był naturalny i z wysoką koncentracją składników aktywnych o udowodnionym działaniu przeciwko wypadaniu włosów.


Bibliografia:

1. Siemiątkowska J., Zarys trychologii kosmetycznej, Instytut Kosmetologii Fryzjerskiej Trichomed, Stargard, 2014
2. Sumirska Z. (red.), Nowoczesne fryzjerstwo: chemia, technologie, techniki, Firma Wydawniczo-Medialna P.P.H.U. „Suzi”, Warszawa, 2005
3. Gospodarek E., Mikucka A.: Mikrobiologia w kosmetologii, Wyd. PZWL, 2013
4. Adamski Z., Kaszuba A.: Dermatologia dla kosmetologów, Edra Urban & Partner, Wrocław, 2015
5. Szklarczyk M., Goździalska A., Jaśkiewicz J., Choroby oraz pielęgnacja skóry głowy i włosów: Stan skóry wykładnikiem stanu zdrowia, Oficyna Wydawnicza AFM, Kraków, 2012

1 głosów

Komentarze

Wrona9 - 2021-10-27 11:33:27

Ten zestawik jest spoko, na samo wypadanie ja sobie na sam początek tylko wcierkę kupiłam i używałam zgodnie ze wskazaniami, potem cały zestaw, ale jak chcesz przetestować to możesz tylko to na początek żeby zobaczyć czy ci się sprawdza

Lulamea - 2021-10-26 22:54:36

No mnie trochę martwi jednak moje łysienie, o ile to łysienie faktycznie. A ktoś miał może dermokosmetyki delpos, bo może to by mi jako tako na start pomogło?

La'Mbria - 2021-10-26 19:15:40

O ile garściami się nie wyciąga włosów z głowy to nie ma chyba specjalnego problemu. Ale jeśli Cię i tak to martwi to kup jakieś dermokosmetyki, to takie pierwsze sposoby na leczenie łysienia, potem można wdrożyć inne metody jak konsultacja z trychologiem

eura28 - 2021-10-25 16:11:07

A kiedy rozpoznajemy łysienie, bo nie jestem wstanie określić czy dziennie mi wypada 20 czy 30 włosów

Helmorda - 2021-10-24 21:13:44

To wtedy będzie pewnie to telogenowe jak dla mnie.

MagdaM1 - 2021-10-24 16:01:13

Ogólnie bardzo sporo włosów mi wypada, ale nie widzę jakiegoś przerzedzenia specjalnego

Helmorda - 2021-10-24 12:57:48

A co się u Ciebie dzieje?

MagdaM1 - 2021-10-23 16:28:09

Nie wiem nawet czy to co się dzieje u mnie jest jakimś łysieniem czy nie. Nie bardzo wpisuję się w jakąkolwiek kategorię z podstawowych informacji

Kup teraz
Zestaw

Zamów
Cena standardowa:
289 zł

Najnowsze wpisy

Opinie o Delpos - od naszych klientów

Informacje o wysyłce: Zamów teraz, a paczkę wyślemy w ciągu 24 godzin (w dni robocze) 😊