Łysienie telogenowe – sprawdź, co to jest
Strona główna » Blog » Łysienie telogenowe – sprawdź, co to jest
Łysienie telogenowe, inaczej łysienie niebliznowaciejące to przypadłość, która występuje niezależnie od wieku i płci. Mówi się o nim, gdy główną przyczyną nasilonego wypadania pasm jest wydłużona faza telogenu, w której wówczas znajduje się znacznie więcej włosów, niż ma to miejsce w przypadku osób zdrowych. Co ma wpływ na wystąpienie problemu, jakim jest łysienie telogenowe, co nasila jego objawy? Czy można je skutecznie leczyć? Wszystkiego dowiesz się z poniższego artykułu.
Łysienie telogenowe a fazy wzrostu włosa
Łysienie telogenowe wiąże się z zaburzeniami cyklu wzrostu włosa. Naturalnie obejmuje on trzy, następujące po sobie etapy. Pierwszym z nich jest anagen, który trwa od 2 do 6 lat, i obejmuje nawet 90% włosów. W tym czasie kosmyki rosną. Druga faza to katagen (tzw. okres przejściowy). To etap przygotowania się włosa do opuszczenia mieszka włosowego, który trwa około 14 dni. Trzecią fazą jest telogen, trwający od 2 do 6 miesięcy. Na tym etapie włos jest już całkowicie zrogowaciały. W końcowym momencie tej fazy włos wypada (a u osób bez skłonności do łysienia zazwyczaj zostaje wypchnięty przez nowy, anagenowy włos). Faza ta zwykle obejmuje około 10% wszystkich włosów. U osób cierpiących na łysienie telogenowe ostatni etap ulega natomiast wydłużeniu oraz dotyczy większej liczby włosów (co może wynikać np. z działania niektórych hormonów w organizmie).
U osób borykających się z dolegliwością, jaką jest łysienie telogenowe, w ostatniej fazie życia włosa znajduje się nawet 60-80 % kosmyków. W konsekwencji tak mocno nasilonego wypadania następuje widoczne przerzedzenie włosów, na całej powierzchni głowy – mówi Marta Bożenda, kosmetolog z Clinica Cosmetologica
Cykl życia włosa u zdrowej osoby | Czas trwania | Liczba włosów (procentowo) |
---|---|---|
angen (faza wzrostu) | 2-6 lat | 90% |
katagen (okres przejściowy) | 14 dni | 0,5-1% |
telogen (faza spoczynkowa) | 2-6 miesięcy | 10% |
DELPOS
DERMOKOSMETYKI NA WYPADANIE WŁOSÓWKUP TERAZ
Łysienie telogenowe – przyczyny i objawy
Jeśli chodzi o łysienie telogenowe, specjaliści wskazują na istnienie kilku kluczowych przyczyn. Jedną z nich są aktualne lub przebyte choroby zakaźne, a także choroby przewlekłe. Ponadto na wypadanie włosów wpływ mają niektóre leki, zaburzenia hormonalne, zatrucie metalami ciężkimi oraz niedobory składników odżywczych. Nie bez znaczenia jest również negatywny wpływ stresu na organizm człowieka i związane z nim wzmożone wydzielanie hormonu kortyzolu. Uważa się także, że czynnikiem wywołującym łysienie telogenowe może być ciąża, a raczej zmiany hormonalne zachodzące u kobiet wraz z nią. Łysienie telogenowe powoduje wypadanie włosów, będących na głowie. Oprócz tego może ich ubywać także na skórze nóg, pach czy brwi. Najbardziej widoczne jest wypadanie włosów po umyciu głowy. Przebieg choroby jest jednak łagodniejszy niż w przypadku innych typów łysienia, a sama utrata włosów bardziej stopniowa.
Łysienie telogenowe – diagnoza
Łysienie telogenowe wymaga specjalistycznej diagnostyki, którą może przeprowadzić trycholog lub dermatolog. Pierwszym elementem jest wywiad z pacjentem. Obejmuje on pytania dotyczące kondycji włosów, jak i ogólnego stanu zdrowia pacjenta. Poza tym wykonywane są badania trychologiczne: trichogram i trichoskopia. Trichogram to badanie polegające na pobraniu próbki włosa wraz z cebulkami, która następnie zostaje przekazana do analizy w laboratorium. Drugie badanie (z użyciem dermatoskopu) polega na oglądaniu skóry głowy i włosów w dużym powiększeniu. Uzupełnieniem procesu diagnostycznego mogą być dodatkowe badania laboratoryjne (np. poziom hormonów).
Łysienie telogenowe – leczenie profesjonalne
Przy łysieniu telogenowym terapia opiera się przede wszystkim na specjalistycznych zabiegach trychologicznych. Należą do nich:
- mezoterapia skóry głowy – zabieg polega na zaaplikowaniu pod- i/lub śródskórnie składników aktywnych, które pobudzają porost włosów. Wymienia się trzy metody: igłową, bezigłową oraz mikroigłową. Podczas zabiegu najczęściej wykorzystywane jest osocze bogatopłytkowe bądź Kenalog,
- karboksyterapia Reology2 – polega na wprowadzaniu śródskórnie i podskórnie dwutlenku węgla, który ma za zadanie rozszerzyć naczynia krwionośnych, pobudzić wytworzenie nowych i w efekcie znacząco usprawnić mikrokrążenie w skórze głowy, rezultatem czego jest intensywny wzrost włosów,
- Dr. Cyj Hair Filler – ta metoda polega na zaaplikowaniu mieszanki peptydów i kwasu hialuronowego, co skutecznie odżywia i wzmacnia kosmyki,
- terapia UVA/UVB/PUVA – polega na kontrolowanym naświetlaniu skóry głowy za pomocą promieniowania ultrafioletowego, po uprzednim podaniu środków, zwiększających wrażliwość skalpu na światło.
Łysienie telogenowe – domowe sposoby
Przy łysieniu telogenowym warto jak najszybciej poddać się specjalistycznym zabiegom, które cechuje wysoka skuteczność. Uzupełnieniem dla terapii trychologicznej mogą być domowe sposoby, a w szczególności staranna pielęgnacja przy pomocy skutecznych dermokosmetyków. Oprócz tego warto zadbać o zdrową, dobrze zbilansowaną dietę, która dostarczy włosom witamin i minerałów, ułatwiających utrzymanie kosmyków w dobrej kondycji. Warto również wykonywać delikatny masaż skalpu, pobudzający mikrokrążenie w skórze głowy.
Kilka miesięcy temu z polecenia koleżanki zamówiłam zestaw dermokosmetyków Delpos. Choć preparaty te nie należą do najtańszych, to zdecydowanie było warto, widzę znaczną poprawę kondycji włosów. W końcu przestały wypadać garściami. Do tego szybciej rosną i jest ich więcej – mówi pani Emilia z Warszawy
Dermokosmetyki Delpos – pielęgnacja wspomagająca walkę z łysieniem telogenowym
Właściwa pielęgnacja włosów to istotny element skutecznej walki z problemem, jakim jest łysienie telogenowe. Stosując dermokosmetyki Delpos przeciw wypadaniu włosów, zapewniasz kompleksową pielęgnację zarówno swoim osłabionym, wypadającym kosmykom jak i skórze głowy. Zestaw Delpos składa się z trzech kosmetyków:
- szamponu – który delikatnie oczyszcza włosy i skórę głowy z nadmiaru łoju oraz zanieczyszczeń. A ponadto wzmacnia pasma od nasady po końcówki oraz nawilża i koi skalp. Zawiera takie składniki jak: ekstrakt z amli, nagietka i zielonej herbaty, a także mleczko pszczele, olejek z mięty pieprzowej, witaminę E, prowitaminę B5 i betainę.
- płynu do skóry głowy – do stosowania co wieczór, w celu stymulowania wzrostu włosów, wzmocnienia cebulek i pobudzenia intensywnej regeneracji kosmyków podczas snu. Preparat ma w składzie ekstrakty roślinne: z żeń-szenia, kory chinowej, guarany, miłorzębu japońskiego, wąkroty azjatyckiej i arniki górskiej. Zawiera też kofeinę, olejek z mięty pieprzowej, panthenol oraz witaminę B3.
- maski do włosów – w formie odżywki do spłukiwania, która idealnie uzupełnia codzienną pielęgnację włosów. Intensywnie je nawilża, regeneruje i odżywia. Zmniejsza także łamliwość oraz wypadanie. Dodatkowo ułatwia rozczesywanie oraz układanie fryzury. To wszystko za sprawą takich składników jak bioferment z bambusa, keratyna roślinna, mocznik czy honeyquat. A także obecności w składzie olejków z czarnuszki i z mięty pieprzowej oraz oleju jojoba.
Oprócz stosowania zabiegów trychologicznych z użyciem osocza bogatopłytkowego, do codziennej pielęgnacji używam dermokosmetyków Delpos przeciw wypadaniu włosów. Takie połączenie jest bardzo skuteczne. Znowu mam mocne, zdrowe i lśniące włosy – mówi pani Łucja z Lublina
DELPOS
DERMOKOSMETYKI NA WYPADANIE WŁOSÓWKUP TERAZ
Łysienie telogenowe wiąże się nie tylko z negatywnymi konsekwencjami dla wyglądu zewnętrznego, ale też powoduje pogorszenie samopoczucia psychicznego u osoby na nie cierpiącej. Dlatego warto poddać się profesjonalnym zabiegom, a także zadbać o właściwą pielęgnację, na wczesnym etapie problemu. Najpierw jednak należy udać się na konsultację do specjalisty od włosów i skory głowy czyli trychologa.
FAQ
1. Jakie dolegliwości powoduje łysienie telogenowe?
Symptomem łysienia telogenowego jest jest wzmożone wypadanie włosów i w konsekwencji widoczne przerzedzenie fryzury. Samo tracenie włosów nie powoduje dolegliwości, ale może mieć bardzo negatywny wpływ na samopoczucie psychiczne. Dlatego, aby zniwelować łysienie telogenowe, warto zdecydować się na specjalistyczne zabiegi. A także zadbać o właściwą pielęgnację. W tym celu najlepiej stosować skuteczne dermokosmetyki z serii Delpos, ze sprawdzonymi, naturalnymi składnikami aktywnymi.
2. Czy badania diagnozujące łysienie telogenowe są bolesne?
Badania trychologiczne, które stanowią istotną część procesu diagnostycznego, nie są bolesne. Jedynie pobieraniu próbki włosów może towarzyszyć chwilowy, niewielki dyskomfort.
3. Jak zwalczyć łysienie telogenowe?
Aby pozbyć się problemu, jakim jest łysienie telogenowe należy poddać się serii zabiegów trychologicznych. Ich rodzaj, liczba oraz czas trwania ustalany jest indywidualnie w trakcie konsultacji. Oprócz specjalistycznych zabiegów warto również stosować dermokosmetyki, które pomogą zadbać o dobrą kondycję włosów i skóry głowy.
Bibliografia:
1. Szmurło A.: Łupież – zaburzenie skóry głowy, Aesthetica, 2015
2. Nowicka D., Choroby łojotokowe skóry: Procedury zabiegów kosmetycznych, KosMed, Wrocław, 2011
3. Romańska-Gocka K.: Farmakoterapia łuszczycy, Farmacja Polska, 2009
4. Wilk M., Adamski Z., Choroby włosów i owłosionej skóry głowy: Dermatologia dla kosmetologów, Wydawnictwo Naukowe Uniwersytetu Medycznego im. Karola Marcinkowskiego, Poznań, 2008
5. Kozłowska U., Łysienie i problemy pielęgnacyjne włosów: Kosmetologia pielęgnacyjna i lekarska, PZWL, Warszawa, 2010, wydanie I
Komentarze
Kurska - 2021-06-02 10:19:14
Nie tylko wcierki, masz jeszcze maski, szampony, płyny, bardziej bym powiedziała, że trzeba wdrożyc pielęgnację
Kamila - 2021-06-01 17:52:40
Ja nie ale według mnie schemat postępowania jest zawsze bardzo podobny lub taki sam. Najpierw wcierki, zabiegi, jak nie pomogą to diagnoza lekarska a potem leczenie
Osdelis - 2021-05-30 10:17:15
Czyli jeśli chodzi o zmiany hormonalne to stosunkowo często może występować takie łysienie
PBani - 2021-05-01 08:18:07
Mierzył się ktoś może już z takim łysieniem?