fbpx
Potrzebujesz pomocy? Zadzwoń! +48 576 142 509 Sklep online Twój koszyk

Łysienie polekowe – sprawdź, które leki je wywołują

Strona główna » Blog » Łysienie polekowe – sprawdź, które leki je wywołują

Łysienie polekowe to skutek uboczny przyjmowania niektórych leków. Zjawisko to wynika z negatywnego wpływu pewnych substancji na mieszki włosowe, w związku z czym dochodzi do wypadania włosów. Proces ten bywa odwracalny – wówczas kosmyki odrastają po pewnym czasie od odstawienia leków. W niektórych przypadkach dochodzi jednak do silnego uszkodzenia mieszków i włosy nie chcą odrastać samoistnie. Z poniższego artykułu dowiesz się, jak temu zaradzić i skutecznie zwalczyć łysienie polekowe.

Łysienie polekowe – przyczyny

Łysienie polekowe spowodowane jest zaburzeniami cyklu wzrostu włosa. Pod wpływem leków dochodzi do wydłużenia fazy telogenu – ostatniego etapu życia włosa, czyli jego wypadania. W poniższej tabeli przedstawione zostały grupy substancji, które najczęściej powodują polekowe wypadanie włosów.

Typ leku Związek z łysieniem
Środki hormonalne Łysienie polekowe często obserwuje się u kobiet po odstawieniu antykoncepcji hormonalnej. Wypadanie włosów może wywoływać także nadmiar androgenów, które powodują osłabienie i przerzedzenie włosów, a nawet zanik mieszków włosowych. Właściwości androgenne mają np. sterydy anaboliczne oraz progestageny. A także medykamenty przeznaczone do leczenia endometriozy, nadciśnienia czy epilepsji. Działanie androgenne mogą mieć także niektóre leki antyhistaminowe oraz antybiotyki.
Chemioterapia Chemioterapia (czyli leki cytostatyczne) ma za zadanie likwidować komórki nowotworowe. Jej działanie skierowane jest jednak nie tylko na zmutowane komórki, ale na wszystkie te, które błyskawicznie się dzielą. Podczas chemioterapii następuje zatrzymanie intensywnych podziałów mitotycznych nie tylko komórek nowotworowych, ale także zdrowych, w tym tych, znajdujących się w mieszkach włosowych. Dochodzi wówczas do przedwczesnego zatrzymania fazy wzrostu włosa, co w konsekwencji prowadzi do łysienia.
Leki przeciwzakrzepowe Przyjmowanie tego rodzaju substancji także przyczynia się do łysienia o patomechanizmie telogenowym. Przyjmuje się, że objawy łysienia polekowego można w tym przypadku obserwować w okresie do 12 tygodni od przyjęcia ostatniej dawki.
Retinoidy Nadmierna utrata włosów może być powodowana przyjmowaniem, wydawałoby się niegroźnych, pochodnych witaminy A (np. izotretynoiny). Łysienie związane z przyjmowaniem retinoidów obserwuje się u około 20% – 30% pacjentów.
Leki reumatologiczne Leki stosowane w reumatologii, które mogą powodować łysienie to np. sulfasalazyna, metotreksat oraz sole złota.
Delpos - zestaw

DELPOS
DERMOKOSMETYKI NA WYPADANIE WŁOSÓWKUP TERAZ

Poza lekami wymienionymi w tabeli, łysienie polekowe może być związane także z przyjmowaniem leków kardiologicznych oraz niektórych leków psychotropowych.

Łysienie polekowe daje niecharakterystyczne objawy

Łysienie polekoweŁysienie polekowe zazwyczaj nie wywołuje natychmiastowych konsekwencji. Często pacjentom trudno jest powiązać przyjmowanie leku ze stopniową i postępującą utratą włosów. Dzieje się tak zwłaszcza wtedy, gdy włosy zaczynają wypadać dopiero po kilku miesiącach od podjęcia kuracji konkretnymi lekami. Jest to związane także z długością trwania procesu wzrostu i wypadania włosa.

Łysienie polekowe charakteryzuje się tym, że dochodzi do przerzedzenia włosów równomiernie na całej powierzchni głowy, czasem również na innych, owłosionych obszarach ciała. Nie wiąże się ono natomiast z pojawianiem się charakterystycznych łysych placków lub zakoli, które są typowymi symptomami w innych odmianach łysienia.

Łysienie polekowe wymaga badań diagnostycznych

Łysienie polekowe jest zjawiskiem, wymagającym starannej diagnostyki. By prawidłowo zdiagnozować tę przypadłość, niezbędne jest przeprowadzenie testów z krwi, które pozwolą ustalić lub wykluczyć istnienie niektórych z przyczyn wypadania włosów. Następnie specjalista zleca zwykle trichogram i/lub trichoskopię. Badania te mają kluczowe znaczenie dla procesu diagnostycznego łysienia polekowego. Trichogram wiąże się z pobraniem próbki włosów z cebulkami, a następnie poddaniu jej ocenie laboratoryjnej. Trichoskopia zaś polega na oglądaniu włosów i skóry głowy w dużym powiększeniu. Wyniki tych badań wraz z informacją o przyjmowanych w ostatnich miesiącach lekach, pozwolą specjalistom określić, z którą konkretnie odmianą łysienia boryka się pacjent.

Przeczytaj artykuł o hormonach wpływających na kondycję włosówhttps://delpos.pl/hormony-a-wypadanie-wlosow-niezbedne-informacje/

Łysienie polekowe – profesjonalne zabiegi

Łysienie polekowe jest procesem odwracalnym. Bywa, że włosy zaczynają odrastać samoistnie po pewnym czasie od odstawienia leku. Nie zawsze jednak tak się dzieje. Ponadto zdarza się, że charakter schorzenia wymaga przyjmowania leków przez całe życie. Jak zatem walczyć z łysieniem polekowym? Niekiedy może pomóc zmiana leku na inny, wywołujący mniej skutków ubocznych. W każdym przypadku warto też zgłosić się do specjalisty trychologa. Istnieje bowiem szereg zabiegów trychologicznych, które przynoszą doskonałe efekty. Oto niektóre z nich:

  • Mezoterapia skóry głowy – należy do najpopularniejszych rozwiązań problemu łysienia polekowego. Polega na wprowadzaniu śródskórnie i/lub podskórnie odpowiednio dobranych substancji aktywnych. Najczęściej sięga się po osocze bogatopłytkowe (pobrane wcześniej od pacjenta) lub Kenalog (preparat kortykosteroidowy). Mezoterapia może być wykonana różnymi metodami. Wyróżniamy mezoterapię igłową, mikroigłową oraz bezigłową.
  • Dr.CYJ Hair Filler to innowacyjna kuracja, polegająca na iniekcyjnym podaniu w głąb skóry specjalnego preparatu, będącego kompozycją siedmiu peptydów oraz kwasu hialuronowego,
  • Terapia UVA/UVB/PUVA – pozwala na walkę z łysieniem za pomocą promieniowania ultrafioletowego. Wcześniej zostają podane pacjentowi psoraleny, zwiększające wrażliwość skalpu na światło.
  • Karboksyterapia Reology2 – zabieg, opiera się na podawaniu podskórnie i śródskórnie dwutlenku węgla. Substancja ta rozszerza naczynka krwionośne i pobudza powstawanie nowych, dzięki czemu skutecznie przyspiesza porost włosów.

Marta Włodarczyk - kosmetologWybór zabiegu zależy od stopnia zaawansowania łysienia, jego przyczyny, a także stanu zdrowia pacjenta. Do każdego przypadku podchodzę indywidualnie, oceniam stopień przerzedzenia włosów i przeprowadzam dokładny wywiad w celu ustalenia źródła tego zjawiska. Po otrzymaniu wyników badań trychologicznych oraz skonsultowaniu ich z dermatologiem, dobieramy odpowiedni zabieg. Po wykonaniu całej serii jesteśmy w stanie odwrócić objawy wywołane przez łysienie polekowemówi Marta Urbanowicz, kosmetolog-trycholog z Clinica Cosmetologica

Łysienie polekowe – leczenie domowe

Łysienie polekowe wymaga zdecydowanego działania i stosowania profesjonalnych zabiegów. Efekty kuracji u specjalisty można dopełnić, poprzez stosowanie w ramach domowej pielęgnacji specjalistycznych dermokosmetyków, które pomogą zahamować nadmierne wypadanie włosów.

Straciłam włosy po chemioterapii. W związku z chorobą nowotworową nie mogłam od razu poddać się zabiegom u trychologa. Dlatego zdecydowałam się na dermokosmetyki Delpos przeciw wypadaniu włosów, polecane również do stosowania wspomagająco w różnych typach łysienia. Preparaty okazały się przyjemne i łatwe w stosowaniu. A co najważniejsze po kilku miesiącach codziennego używania moje włosy odzyskały zdrowy wygląd i swoją wcześniejszą gęstośćmówi pani Joanna z Malborka

Delpos - zestawDermokosmetyki Delpos a polekowe wypadanie włosów

Odpowiednia pielęgnacja włosów stanowi ważny element skutecznej walki z problemem, jakim jest łysienie polekowe. Zestaw dermokosmetyków Delpos to doskonałe rozwiązanie na polekowego wypadania włosów. Kuracja obejmuje stosowanie trzech kosmetyków:

  • szamponu – który łagodnie, ale skutecznie oczyszcza włosy i skórę głowy z zanieczyszczeń oraz nadmiaru sebum. Jednocześnie wzmacnia cebulki oraz pielęgnuje skalp, za sprawą ekstraktu z zielonej herbaty, nagietka, amli oraz olejku z mięty pieprzowej. A także dzięki zawartości mleczka pszczelego, witaminy E i prowitaminy B5.
  • płynu do skóry głowy – który jest przeznaczony do stosowania wieczorem, dzięki czemu skutecznie pobudza wzrost włosów, odbudowuje je i intensywnie wzmacnia podczas snu. Zawiera cenne ekstrakty roślinne: z kory chinowej żeń-szenia, miłorzębu japońskiego, arniki górskiej, wąkroty azjatyckiej oraz guarany. A ponadto olejek z mięty pieprzowej, kofeinę, witaminę B3 i panthenol.
  • maski do włosów – która stanowi idealne dopełnienie pielęgnacji. Skutecznie nawilża, odżywia i regeneruje włosy, hamując jednocześnie ich łamanie się i wypadanie. A ponadto ułatwia rozczesywanie i układanie kosmyków. W skład maski wchodzą trzy wartościowe oleje: jojoba, z czarnuszki oraz z mięty pieprzowej. A oprócz tego m.in.: bioferment z bambusa, honeyquat, keratyna roślinna oraz mocznik.

Zaczęłam tracić włosy kilka miesięcy temu. Specjalista trycholog, do którego się udałam, zdiagnozował u mnie łysienie polekowe. Zdecydowałam się na zabiegi mezoterapii skóry głowy, które okazały się bardzo skuteczne. Odzyskałam moje piękne, gęste włosy. Częściowo to pewnie zasługa dermokosmetyków Delpos, które stosowałam wspomagająco. Bardzo polecam obydwie metody. Jestem zachwycona rezultatamimówi pani Oliwia z Białegostoku

Delpos - zestaw

DELPOS
DERMOKOSMETYKI NA WYPADANIE WŁOSÓWKUP TERAZ

Łysienie polekowe – podsumowanie

Łysienie polekowe to uciążliwa dolegliwość. Włosy w niektórych przypadkach odrastają samoistnie, w innych niezbędna jest profesjonalna terapia zabiegami. Niezależnie od przyczyny łysienia, zjawisko to zawsze powinno wiązać się z wizytą u specjalisty trychologa i zastosowaniem się do jego zaleceń. Wspomagająco warto również stosować naturalne dermokosmetyki, które zredukują wypadanie włosów, a także ułatwią walkę z łysieniem polekowym.

Verdelab-ikonaSpecjalistyczne dermokosmetyki Delpos to preparaty oparte na składnikach aktywnych pochodzenia naturalnego, które skutecznie hamują nadmierne wypadanie włosów. Warto je stosować także wspomagająco, w terapiach różnego typu łysienia, w celu utrzymania włosów i skóry głowy w doskonałej kondycjimówi Marcin Bielonko, prezes zarządu Farmacia Verde, producenta naturalnych kosmetyków

Łysienie polekowe – FAQ

1. Czym jest łysienie polekowe?

To utrata włosów związana z niekorzystnym wpływem przyjmowanych leków na mieszki włosowe. Pogorszenie kondycji włosów należy do najczęstszych skutków ubocznych stosowania leków. W wielu przypadkach po zakończenie zażywania medykamentu włosy odrastają. Często jednak potrzebne są profesjonalne zabiegi oraz stosowanie specjalnych kosmetyków. Sprawdzą się wówczas jak najbardziej naturalne preparaty, np. zestaw dermokosmetyków Delpos, które będą skuteczne, a jednocześnie bezpieczne dla osłabionych i nadmiernie wypadających włosów.

2. Jakie środki farmakologiczne wywołują łysienie polekowe?

Łysienie polekowe może byś spowodowane jest przez leki hormonalne, cytostatyki , leki przeciwzakrzepowe, reumatologiczne, retinoidy, leki kardiologiczne oraz niektóre środki psychiatryczne. Ich niekorzystny wpływ na mieszki włosowe można zniwelować poprzez poddanie się serii zabiegów trychologicznych. A także stosowanie wspomagająco dermokosmetyków, które zapewnią jeszcze lepsze efekty oraz pomogą je utrzymać przez jak najdłuższy czas.

3. Jak można zwalczać łysienie polekowe?

Zwalczanie łysienia polekowego wymaga profesjonalnych zabiegów, pobudzających cebulki do wytwarzania włosów. Dopełnieniem dla takiej terapii będzie stosowanie specjalistycznych dermokosmetyków o naturalnym składzie.


Bibliografia:

1. Brzezińska-Wcisło, L., Lis A., Kamińska G., Wcisło-Dziadecka D., Fizjologia i patologia wzrostu i utraty włosów na głowie u człowieka: Postępy Dermatologiii Alergologii, 2003
2. Szklarczyk M., Goździalska A., Jaśkiewicz J., Choroby oraz pielęgnacja skóry głowy i włosów: Stan skóry wykładnikiem stanu zdrowia, Oficyna Wydawnicza AFM, Kraków, 2012
3. Bochenek A., Reicher M.: Anatomia człowieka. Tom 5, PZWL, Warszawa, 2007
4. Styczeń P.: Włosom na ratunek, Art of Beauty, 2, (2015)
5. Siemiątkowska J. M., Zakres trychologii kosmetycznej: Instytut Kosmetologii Fryzjerskiej Trichomed, Stargard, 2015
6. Weller R., Hunter J., Savin J., Dahl M.: Dermatologia kliniczna, Wydawnictwo Czelej, Lublin, 2011

4 głosów

Komentarze

Farfal - 2021-06-02 10:02:36

Ja raczej wątpię i wybrałabym się w momencie gdy wcierka nie zadziała na badania

Maggie - 2021-06-01 19:02:16

Zawsze to może być taka utrata włosów sezonowa

Theali - 2021-05-30 11:01:53

Jeszcze nie. Na razie myślałam żeby sobie kupić wcierki i domowymi sposobami to załatwić

Julia - 2021-05-29 18:11:29

A byłaś już na jakiś badaniach diagnostycznych w tym kierunku, czy może na zabiegach?

Theali - 2021-05-29 10:00:23

U mnie przyczyną takiego łysienia polekowego była zdecydowanie terapia hormonalna. Na chwile dosłownie się uspokoiło, ale teraz znów nawróciło

Kup teraz
Zestaw

Zamów
Cena standardowa:
289 zł

Najnowsze wpisy

Opinie o Delpos - od naszych klientów

Informacje o wysyłce: Zamów teraz, a paczkę wyślemy w ciągu 24 godzin (w dni robocze) 😊