Łysienie plackowate – poznaj przyczyny i sposoby leczenia
Strona główna » Blog » Łysienie plackowate – poznaj przyczyny i sposoby leczenia
Łysienie plackowate to uciążliwa i trudna do pokonania choroba. Może przybierać kilka form, a jej przyczyny wciąż nie są do końca poznane. Osoby cierpiące na nią borykają się nie tylko z fizycznymi, ale i psychicznymi następstwami tego schorzenia. Na szczęście są dostępne zabiegi i dermokosmetyki, przynoszące bardzo dobre rezultaty.
Łysienie plackowate – rodzaje
Łysienie plackowate może przyjmować różne formy.
Wyróżnia się następujące podtypy:
Rodzaj łysienia | Charakterystyka |
---|---|
łysienie złośliwe | w tym typie łysienia włosy już nie odrastają w tych obszarach, gdzie doszło do ich utraty, |
łysienie plackowate rozlane | w początkowym etapie może przypominać inne rodzaje łysienia plackowatego. Mówimy o nim, gdy istnieje wiele ognisk zlewających się ze sobą i wówczas wyszczególnienie każdego z nich staje się niemożliwe. |
łysienie plackowate całkowite | ten typ łysienia występuje, gdy dochodzi do utraty włosów na całej powierzchni głowy, |
łysienie plackowate ogniskowe | mówimy o nim, kiedy do łysienia dochodzi na pojedynczym obszarze skóry, |
łysienie plackowate uogólnione | w tym podtypie łysienie występuje na całej powierzchni głowy, twarzy i ciała, |
łysienie plackowate wężykowate | występuje również pod nazwą łysienie plackowate obrzeżne. Obszary łysienia tworzą charakterystyczne wężykowate pasmo wokół głowy. Najczęściej obejmuje ono okolicę skroniową, potyliczną lub czołową. |
łysienie plackowate pasmowate | jego nazwa wynika ze sposobu utraty włosów – rozpoczyna się na środku głowy i rozchodzi na zewnątrz. |
DELPOS
ZESTAW NA WYPADANIE WŁOSÓWKUP TERAZ
Łysienie plackowate – przyczyny
Łysienie plackowate jest chorobą wciąż nie do końca poznaną. Jeżeli chodzi o przyczyny łysienia plackowatego przyjmuje się, że ma ono związek z nadaktywnością układu odpornościowego. W tym przypadku komórki układu immunologicznego traktują mieszki włosowe jako obce i w konsekwencji atakują je. Prowadzi to do miejscowych stanów zapalnych, które z kolei wywołują w ich obrębie – wypadanie włosów.
Na wystąpienie łysienie plackowatego są bardziej narażone, osoby chorujące na atopowe zapalenie skóry, bielactwo, czy niektóre choroby tarczycy (ze względu na autoagresywny charakter tych schorzeń). Znaczenie ma także genetyka, gdyż skłonności do łysienia plackowatego bywają dziedziczne. Wśród czynników mogących wywołać lub zaostrzyć łysienie plackowate, wymienia się również zaburzenia hormonalne i stres.
Sprawdź jaki szampon na wypadanie włosów wybrać
Łysienie plackowate – objawy
Łysienie plackowate najczęściej dotyka ludzi młodych. Im wcześniej pojawią się pierwsze objawy choroby, tym gorzej dla pacjenta. Łysienie plackowate początki ma zazwyczaj przed 30. rokiem życia. Utrata włosów może pojawiać się nie tylko w obrębie głowy, choć na tym obszarze występuje najczęściej. Obserwuje się również łysienie na innych powierzchniach skóry, np. łysienie na brodzie lub na nogach. Włosy wyrastające wokół ogniska łysienia nazywane są włosami wykrzyknikowymi, gdyż są krótkie i sztywne. W związku z tym, że łysienie plackowate jest chorobą powodującą miejscowy stan zapalny to pacjenci często obserwują też symptomy dodatkowe, jak swędzenie oraz zmiany skórne wokół paznokci. Jednak w przeciwieństwie do innych chorób zapalnych łysienie plackowate nie powoduje miejscowego rumienia. Na początku choroby występuje zazwyczaj jedno ognisko łysienia o kształcie i wielkości monety. Z biegiem czasu pojawiają się kolejne o średnicy od 5 do 10 cm. U części chorych po upływie około 3-6 miesięcy obserwuje się odrastanie włosów, które dopiero w ciągu następnych kilku tygodni odzyskują dawny kolor. Niestety włosy które odrosły, mają tendencję do ponownego wypadania. Łysienie plackowate złośliwe jest natomiast postacią, w której włosy już w ogóle nie odrastają. Szacuje się, że mniej więcej 14-25% osób borykających się z łysieniem plackowatym traci włosy z całej powierzchni głowy.
Łysienie plackowate – badania, jakie należy wykonać
Jeśli zaobserwowane symptomy wskazują na łysienie plackowate, to należy zwrócić się do specjalisty od włosów i skóry głowy, czyli trychologa. Po przeprowadzeniu wywiadu i badania fizykalnego specjalista będzie w stanie orzec, z jakim typem choroby mamy do czynienia.
Aby poznać więcej szczegółów, dotyczących danego przypadku, przed wdrożeniem leczenia wykonuje się nowoczesne badania, takie jak: trichoskopia oraz trichogram:
- trichoskopia – polega na zbadaniu skóry głowy za pomocą dermatoskopu, wyposażonego w kamerę. Następnie zebrany materiał zdjęciowy, jest oglądany w dużym powiększeniu na ekranie komputera.
- trichogram – jest badaniem, polegającym na pobraniu próbki włosów wraz z cebulkami, które następnie są poddawane analizie w laboratorium.
Spośród badań krwi istotnych w procesie diagnostycznym, wymienia się przede wszystkim morfologię oraz poziom witamin i żelaza, a także niektórych hormonów.
Przed wdrożeniem działań leczniczych warto wykonać szczegółowe badania diagnostyczne. Pomogą one dokładnie poznać przyczynę oraz charakter łysienia plackowatego u danego pacjenta oraz dobrać najodpowiedniejszą formę kuracji – mówi Karina Pietrzela, kosmetolog-trycholog z Clinica Cosmetologica
Łysienie plackowate – leczenie zabiegowe
Leczenie łysienia plackowatego powinno odbywać się pod kierunkiem wykwalifikowanego specjalisty. Po postawieniu diagnozy, określeniu kwestii indywidualnych oraz skali problemu podejmuje się decyzję o wyborze kuracji. Istotny jest również czas od wystąpienia pierwszych objawów do podjęcia terapii. Im szybciej się ją wdroży, tym lepsze efekty można uzyskać. Nie istnieje lek na łysienie plackowate w formie tabletek doustnych. Farmakoterapia polega na stosowaniu miejscowo maści i kremów. Ponadto dostępny jest szeroki zakres zabiegów, skutecznych w walce z tą chorobą.
Należą do nich:
- mezoterapia – polega na podawaniu podskórnie lub śródskórnie odżywczych koktajli, osocza bogatopłytkowo lub kortykosteroidu (Kenalog). Wyróżnia się mezoterapię igłową, mikroigłową oraz bezigłową.
- Dr CYJ Hair Filler – w trakcie zabiegu przeprowadzana jest iniekcja mieszanki siedmiu peptydów i kwasu hialuronowego,
- Karboksyterapia Reology 2 – polega na podaniu (pod- lub śródskórnym) dwutlenku węgla, który doprowadza do rozszerzenia naczynek krwionośnych oraz powstania nowych. A tym samym prowadzi do zwiększenia ukrwienia i odżywienia obszarów skóry, dotkniętych chorobą.
- Kriomasaż Cryo-S – w trakcie zabiegu stosuje się podtlenek azotu do ochłodzenia tkanek i pobudzenia odnowy biologicznej skóry głowy,
- Terapia UVA/UVB/PUVA – bezinwazyjny i bezbolesny zabieg polegający na naświetlaniu skóry głowy.
W walce z moim największym kompleksem, jakim jest łysienie plackowate podjęłam równocześnie kilka działań. Dzięki zabiegom mezoterapii i jednoczesnym stosowaniu dermokosmetyków Delpos przeciw wypadaniu włosów, w końcu udało mi się pobudzić włosy do wzrostu. Jestem szczęśliwa – mówi Pani Joanna z Bydgoszczy
Łysienie plackowate – leczenie naturalne
Łysienie plackowate warto leczyć, stosując kilka metod jednocześnie. Pomocne w procesie terapeutycznym są dermokosmetyki. Nie należy jednak stosować ich jako jedynego sposobu kuracji, lecz jako uzupełnienie dla specjalistycznych zabiegów na włosy.
Wspomagająco najlepiej używać preparatów, opartych na naturalnych składnikach, skutecznych w zwalczaniu nadmiernego wypadania włosów.
Zestaw Dermokokosmetyków Delpos na wypadanie włosów
Dermokosmetyki Delpos to rozwiązanie na wzmożone wypadanie włosów, a także doskonałe wsparcie w walce z problemem, jakim jest łysienie plackowate.
W zestawie znajdziemy trzy skuteczne preparaty:
- szampon – delikatnie oczyszcza pasma i skalp, jednocześnie wzmacnia je podczas codziennego mycia. W szamponie Delpos zostały zawarte takie składniki jak: olejek z mięty pieprzowej, mleczko pszczele, pantenol, witamina E, betaina, a także naturalne ekstrakty z: amli, nagietka i zielonej herbaty.
- płyn do skóry głowy – intensywnie pielęgnuje skórę głowy oraz oddziałuje na cebulki. Stymuluje odbudowę włosów oraz pobudza i przyspiesza porost tzw. baby hair. W składzie płynu znajdziemy: ekstrakty z kory chinowej, guarany, żeń-szenia, arniki górskiej, miłorzębu japońskiego i wąkroty azjatyckiej. A ponadto: witaminę B3, kofeinę, pantenol, glukonian cynku i olejek z mięty pieprzowej.
- maskę do włosów – hamuje wypadanie włosów, związane z łamliwością. Odbudowuje i odżywia kosmyki oraz ułatwia ich rozczesywanie, jednocześnie zapewniając fryzurze naturalną objętość i połysk. Maska Delpos zawiera: mocznik, bioferment z bambusa, keratynę roślinną, oraz cenne oleje: jojoba, z czarnuszki i mięty pieprzowej, a także pantenol, honeyquat i betainę.
Z łysieniem plackowatym zmagam się od wczesnej młodości. Oprócz tradycyjnych rozwiązań stosuję naturalne dermokosmetyki Delpos. Już po kilku tygodniach ich codziennego używania zaobserwowałem pojawienie się pierwszych włosów w łysych miejscach – mówi Pan Krzysztof z Łodzi
DELPOS
DERMOKOSMETYKI NA WYPADANIE WŁOSÓWKUP TERAZ
Łysienie plackowate – podsumowanie
Łysienie plackowate wciąż stanowi wyzwanie zarówno dla lekarzy, jak i samych chorych. Warto jednak korzystać z nowoczesnych rozwiązań, które przynosi trychologia, kosmetologia i dermatologia. Najlepsze rezultaty osiąga się przy wczesnym rozpoczęciu kuracji oraz holistycznym podejściu do terapii.
Łysienie plackowate – FAQ
1. Czy włosy odrosną w miejscach, gdzie wystąpiło łysienie plackowate?
Włosy nie odrastają tylko w przebiegu łysienia plackowatego złośliwego. W pozostałych przypadkach możliwe jest odrośnięcie włosów. W celu wspierania tego procesu warto stosować specjalistyczne zabiegi oraz dermokosmetyki przeciw wypadaniu włosów z zestawu Delpos.
2. Czy łysienie plackowate może wystąpić u dzieci?
Łysienie plackowate u dzieci, nastolatków oraz młodych dorosłych występuje najczęściej. Szacuje się, że nawet 60% osób dotkniętych tą chorobą ma mniej niż 30 lat. Niestety zwykle im wcześniej pojawia się choroba, tym bardziej rozległe zmiany powoduje.
3. Czy łysienie plackowate to choroba autoimmunologiczna?
Łysienie plackowate ma charakter autoagresywny, a pacjenci dotknięci chorobami autoimmunologicznymi są bardziej narażeni na wystąpienie łysienia plackowatego. Dlatego w przypadku zaobserwowania łysych „placków”, warto podjąć leczenie na wielu płaszczyznach i skonsultować się również z innymi specjalistami, np. endokrynologiem. Ponadto należy zadbać o zdrową dietę oraz stosować skuteczne kosmetyki przeciw wypadaniu włosów.
Bibliografia
1. Szklarczyk M., Goździalska A., Jaśkiewicz J., Choroby oraz pielęgnacja skóry głowy i włosów: Stan skóry wykładnikiem stanu zdrowia, Oficyna Wydawnicza AFM, Kraków, 2012
2. Brzezińska-Wcisło, L., Lis A., Kamińska G., Wcisło-Dziadecka D., Fizjologia i patologia wzrostu i utraty włosów na głowie u człowieka: Postępy Dermatologiii Alergologii, 2003
3. Wilk M., Adamski Z., Choroby włosów i owłosionej skóry głowy: Dermatologia dla kosmetologów, Wydawnictwo Naukowe Uniwersytetu Medycznego im. Karola Marcinkowskiego, Poznań, 2008
Komentarze
Kamila - 2021-05-12 09:22:35
A mi się wydaje z kolei że jakieś różnice są w postępowaniu lekarskim, bo wydaje mi się, że takie skomplikowanie bez wyraźnej przyczyny nie miałoby celu większego
Jola - 2021-05-11 21:37:57
To raczej opis objawów głownie, więc zgadzam się :)
Kuderka - 2021-05-11 11:42:34
Tylko chyba rodzaj nie ma później większego znaczenia w leczeniu czy to zabiegowym, czy naturalnym, domowym jak i przy badaniach, które należy wykonać
Kasandra - 2021-05-10 17:17:53
Masakra :o Te łysienie plackowate ma tyle rodzajów, że Ciężko się zorientować, do którego dany przypadek należy