Łysienie neurotyczne – co warto o nim wiedzieć?
Strona główna » Blog » Łysienie neurotyczne – co warto o nim wiedzieć?
Łysienie neurotyczne to niestety coraz powszechniejszy problem, który pojawia się niezależnie od płci i wieku. Szybkie tempo życia i ciągły stres sprzyjają występowaniu tego schorzeniu. Jego leczenie to złożony proces, najczęściej wymagający stosowania kilku metod. Skutecznym rozwiązaniem na łysienie neurotyczne będzie zatem np. wykonanie serii zabiegów trychologicznych, w połączeniu z kompleksową pielęgnacją włosów i skóry głowy w domowym zaciszu.
Łysienie neurotyczne – poznaj przyczyny
Łysienie neurotyczne może wynikać z kilku przyczyn, choć jak sama nazwa wskazuje problem powstaje przede wszystkim w skutek silnego napięcia nerwowego. Oczywiście warto wykluczyć istnienie innych źródeł problemu, jakim jest łysienie, a stres starać się ograniczyć tak czy inaczej, gdyż pogarsza on ogólne funkcjonowanie organizmu. Łysienie neurotyczne to tylko jedna z wielu jego konsekwencji.
W poniższej tabeli wskazano i omówiono najczęstsze przyczyny neurotycznego wypadania włosów:
Przyczyna | Charakterystyka |
---|---|
Traumatyczne wydarzenie | Neurotyczne wypadanie włosów może być spowodowane traumatycznym wydarzeniem, takim jak np. śmierć bliskiej osoby, rozwód czy uczestnictwo w wypadku samochodowym. W takim przypadku objawy łysienia neurotycznego mogą pojawić się nawet kilka miesięcy po stresującym wydarzeniu. |
Chroniczny stres | Wśród przyczyn neurotycznego łysienia wymienia się także chroniczny stres. Nieustanna nerwowość sprzyja bowiem zbyt szybkiemu przechodzenie włosów w fazę telogenu. Kiedy wiele włosów znajduje się w okresie wypadania, a mało jest w trakcie wzrostu, fryzura zaczyna sprawiać wrażenie wyraźnie przerzedzonej. |
Depresja | Łysienie neurotyczne może mieć podłoże także w stanach depresyjnych. Zaburzenia nastroju wywierają negatywny wpływ na kondycję włosów oraz ich cebulek, powodując przedwczesne wypadanie kosmyków. |
DELPOS
ZESTAW DERMOKOSMETYKÓWKUP TERAZ
A jak objawia się łysienie neurotyczne? Włosy są wyraźnie przerzedzone, stają się cieńsze i słabsze. Nie pojawiają się natomiast charakterystyczne łyse placki, lub obszary na całkowicie pozbawione włosów, jak to ma miejsce w przypadku innych rodzajów łysienia.
Łysienie neurotyczne – jak zdiagnozować?
Aby łysienie neurotyczne mogło być skutecznie zwalczane, niezbędne jest wcześniejsze przeprowadzenie starannej diagnostyki. W tym celu warto udać się do specjalisty trychologa, bądź lekarza dermatologa.
Zleci on odpowiednie badania, wśród których najczęstsze to:
- trichogram – w ramach tego badania zostaje pobrana próbka włosów wraz z cebulkami, która następnie jest przekazywana do analizy laboratoryjnej,
- trichoskopia – badanie polega na sfotografowaniu skóry głowy i włosów przy użyciu urządzenia, którego głowica jest wyposażona w cyfrową kamerę. Dzięki temu można obejrzeć zdjęcia w dużym powiększeniu (na ekranie komputera).
Oprócz wyżej wymienionych badań istotny jest również szczegółowy wywiad z pacjentem, a także wykonanie podstawowych badań krwi, a w razie potrzeby dodatkowa konsultacja lekarska np. z endokrynologiem.
Łysienie neurotyczne – jakiej terapii się poddać?
Aby łysienie neurotyczne przestało sprawiać problemy, warto skorzystać z pomocy trychologa. Specjalistyczne zabiegi skutecznie wzmocnią włosy i zahamują ich wypadanie.
Sprawdź jakie istnieją sposoby na wypadanie włosów
Spośród nich na szczególną uwagę zasługują:
- mezoterapia – jest to chyba najbardziej populary zabieg na łysienie neurotyczne. Polega on na podaniu do skóry głowy koktajlu odżywczego, osocza bogatopłytkowego lub Kenalogu,
- dr.CYJ Hair Filler – w trakcie tego zabiegu na skórę zostaje zaaplikowany preparat, będący kompozycją siedmiu peptydów oraz kwasu hialuronowego,
- karboksyterapia Reology 2 – podczas zabiegu podawany jest dwutlenek węgla (śródskórnie i podskórnie), który silnie pobudza mikrokrążenie w skalpie,
- terapia UVA/UVB/PUVA – te zabiegi wykorzystują dobroczynne działanie promieni ultrafioletowych; są wykonywane po wcześniejszym podaniu psoralenów, (substancji zwiększających wrażliwość skóry na światło).
Rodzaj zabiegu oraz częstotliwość jego wykonywania jest ustalana indywidualnie, w zależności od potrzeb i oczekiwań pacjenta. Najlepsze efekty zapewni wykonanie całej serii danego zabiegu.
Zaletą nowoczesnych rozwiązań trychologicznych są widoczne efekty, po zaledwie kilku wizytach w klinice. Dzieje się tak, ponieważ substancje aktywne podczas zabiegów są dostarczane do głębszych warstw skóry, dzięki czemu zapewniają bardziej spektakularne rezultaty, niż preparaty kosmetyczne. Warto pamiętać, że mimo iż pielęgnacja włosów nie jest polecana jako samodzielna metoda walki z łysieniem, to jest niezbędna dla zadbanego wyglądu włosów. Ponadto skuteczne dermokosmetyki idealnie dopełnią działanie zabiegów – mówi Marta Bożenda, kosmetolog z Clinica Cosmetologica
Dermokosmetyki Delpos przeciw wypadaniu włosów
Doskonałym uzupełnieniem specjalistycznej terapii w formie zabiegów, będą domowe metody walki z łysieniem neurotycznym. Zdecydowanie najkorzystniejsze efekty uzyskamy, jeżeli zdecydujemy się na stosowanie dobrze dobranych dermokosmetyków. Przede wszystkim warto zdecydować się na produkty, o jak najbardziej naturalnych składach, bogatych w dobroczynne olejki oraz ekstrakty roślinne. Takie właśnie są dermokosmetyki Delpos, które zapewniają kompleksową pielęgnację włosom i skórze głowy w trzech prostych krokach.
A są to:
- Płyn do skóry głowy – do stosowania przed pójściem spać. Kosmetyk skutecznie wzmacnia włosy i wspiera proces ich naturalnej regeneracji podczas snu. Intensywnie pobudza porost włosów oraz skutecznie pielęgnuje skórę głowy.
- Szampon przeciw wypadaniu włosów – łagodnie myje a przy tym wzmacnia kosmyki podczas codziennego mycia. Zapobiega wypadaniu oraz nadmiernemu przetłuszczaniu się włosów.
- Maska wzmacniająca – odżywia i nawilża włosy po każdym myciu. Sprawia, że włosy są miękkie, lśniące i łatwo się rozczysują. Maska Delpos skutecznie przeciwdziała wypadaniu włosów, spowodowanemu łamliwością.
Stosowanie szamponu wzmacniającego, odżywki oraz wcierki Delpos faktycznie ogranicza wypadanie włosów i wzmacnia cebulki. Mam mnóstwo baby hair! Polecam te kosmetyki wszystkim cierpiącym na łysienie neurotyczne – mówi pani Lidia z Gliwic
Podsumowując, jeżeli dokucza nam chroniczny stres, łysienie może być jego przykrym skutkiem. Warto poddać się serii specjalistycznych zabiegów trychologicznych, które pomogą pokonać problem. Doskonałym dopełnieniem ich działania będzie natomiast stosowanie domowych metod, zwłaszcza naturalnych dermokosmetyków do włosów i skóry głowy.
Dermokosmetyki Delpos fantastycznie działają na moje kosmyki i skórę głowy. Włosy w końcu przestały nadmiernie wypadać. Warto stosować je równolegle z zabiegami zaleconymi przez trychologa. Efekty są niesamowite, moje włosy nigdy wcześniej nie były tak gęste! – mówi pani Alicja z Częstochowy
DELPOS
DERMOKOSMETYKI NA WYPADANIE WŁOSÓWKUP TERAZ
FAQ
1. Czy dermokosmetyki są skuteczne na łysienie neurotyczne?
Wysokiej jakości preparaty kosmetyczne to najlepszy sposób na codzienne wsparcie walki z łysieniem neurotycznym. Zdecydowanie warto je stosować, zwłaszcza jeśli są to kosmetyki, oparte na naturalnych składników aktywnych, o potwierdzonej skuteczności przeciw wypadaniu włosów, takie jak zestaw dermokosmetyków Delpos.
2. Kiedy naturalne kosmetyki na łysienie neurotyczne zaczną działać?
Na widoczne, zadowalające rezultaty trzeba poczekać kilka tygodni. Warto więc uzbroić się w cierpliwość, a także zadbać o systematyczność. Tylko regularne stosowanie kosmetyków przyniesie oczekiwane efekty.
3. Kiedy zabiegi na łysienie neurotyczne przyniosą efekty?
Z każdym zabiegiem rezultaty będą coraz bardziej spektakularne. Niezbędne jest jednak wykonanie całej serii danego zabiegu. Najlepsze efekty zapewni połączenie działania zabiegów ze stosowaniem wysokiej jakości dermokosmetyków.
Bibliografia
1. Pr. Zbiorowa Fryzjerstwo wraz z poradami kosmetycznymi, wyd. REA, Warszawa 2006
2. M. Wasiluk: Medycyna estetyczna bez tajemnic, Wyd. PZWL, Warszawa 2015
3. Malinka W. (1999) Zarys chemii kosmetycznej. Volumed, Wrocław
Komentarze
Maggie - 2021-04-28 08:49:41
To raczej ocenić może specjalista po jakimś rozeznaniu co mogłoby być lepsze
Kamila - 2021-04-27 17:13:04
A jakiej terapii najlepiej się poddac przy tym łysieniu neurotycznym?
Maggie - 2021-04-24 16:48:39
Z tego co ja się orientuję to najpierw wykonuje się Trichoskopię, a jak ona nie da oczekiwanych wyników to Trichogram
Osledis - 2021-04-22 13:47:03
Mam pytanie, jeśli chodzi o to jak zdiagnozować. Ma to znaczenie jakie się badania wykonuje?
Maggie - 2021-04-21 09:45:56
Łysienie w ogóle jest bardzo ciekawym tematem, bo w zależności od poznania przyczyny może spowodować różnego typu reakcje, tak jak np. łysienie neurotyczne.