Łysienie bliznowaciejące – sprawdź, co to jest
Strona główna » Blog » Łysienie bliznowaciejące – sprawdź, co to jest
Łysienie bliznowaciejące to choroba rzadka i bardzo trudna w leczeniu. Częściej pojawia się u kobiet niż u mężczyzn, zwykle w wieku 30-50 lat. W wyniku powstałych uszkodzeń mieszków włosowych i skóry głowy zdrowa tkanka wypierana jest przez bliznowaciejącą. Jakie jest podłoże choroby i w jaki sposób można łagodzić jej objawy? Wszystkiego dowiesz się z poniższego artykułu.
Typ łysienia bliznowaciejącego | Pierwotne łysienie bliznowaciejące | Wtórne łysienie bliznowaciejące |
---|---|---|
Przyczyny | Genetyczne, autoimmunologiczne | Przebyte infekcje, uszkodzenia mechaniczne skóry głowy i/lub mieszków włosowych |
Objawy | Utrata mieszków włosów, bliznowacenia powstające w miejsce zdrowej skóry | |
Badania | Trichogram, trichoskopia | |
Leczenie | Zabiegi trychologiczne oraz przeciwdziałanie rozwojowi choroby |
DELPOS
DERMOKOSMETYKI NA WYPADANIE WŁOSÓWKUP TERAZ
Łysienie bliznowaciejące – przyczyny choroby
W przypadku łysienia bliznowaciejącego, przyczyny są nierozerwalnie związane z poważnym uszkodzeniem mieszków włosowych tudzież skóry głowy. Konsekwencją tego jest stała utrata włosów, i w związku z tym brak ich odrastania na zmienionej chorobowo skórze. Najbardziej odpowiedzialne za łysienie bliznowaciejące są takie czynniki jak:
- podłoże genetyczne – choroba może wynikać z wrodzonych wad genetycznych (np. nieprawidłowy rozwój skóry, wrodzony ogniskowy niedorozwój chrząstek, nietrzymanie barwnika i wiele innych). Na schorzenie wpływ mają również naczyniaki jamiste, znamiona naskórkowe czy też łojowe.
- uszkodzenia mechaniczne – rany, poparzenia, odmrożenia oraz pozostałe uszkodzenia skóry, których konsekwencją jest brak wzrostu nowych włosów,
- choroby autoimmunologiczne – w ich przebiegu układ odpornościowy atakuje własne komórki, przez co powstają stany zapalne, mogące wywołać między innymi utratę wlotów.
- przebyte infekcyjne – których skutkiem może być utrata włosów, przykładem infekcji bakteryjnej, wiążącej się z takimi właśnie konsekwencjami, jest chociażby półpasiec.
Sprawdź: Wypadanie włosów
Łysienie bliznowaciejące – objawy
Łysienie bliznowaciejące częściej dotyka kobiet aniżeli mężczyzn. Pierwsze symptomy występują między 30. a 50. rokiem życia. Jak wygląda łysienie bliznowate? Początkowo zmiany zajmują obszar ciemieniowy, z czasem jednak postępują, zajmując coraz większy obszar głowy. Powierzchnia skóry, gdzie występuje choroba jest błyszcząca. Włosy stają się cienkie i ulegają przerzedzeniu.
Łysienie bliznowaciejące – diagnoza
Jeśli chodzi o łysienie bliznowaciejące, leczenie dobierane jest na podstawie postawionej diagnozy. Proces diagnostyczny polega na przeprowadzeniu z pacjentem szczegółowego wywiadu, który ma na celu określić przyczynę choroby, jaką jest łysienie bliznowaciejące. Oprócz tego należy wykonać badania laboratoryjne oraz trychologiczne. Wszystkie te elementy łącznie dadzą pełny obraz choroby i pozwolą na podjęcie najskuteczniejszego działania.
Łysienie bliznowaciejące – leczenie trychologiczne
W przypadku choroby, jaką jest łysienie bliznowaciejące, leczenie opiera się głównie na zabiegach trychologicznych, spośród których najczęściej stosuje się:
- karboksyterapię Reology2 – w metodzie tej wykorzystuje się lecznicze działanie dwutlenku węgla,
- terapia peptydowa Dr. CYJ Hair Filler – polega na iniekcyjnym podawaniu kompleksu kwasu hialuronowego i mieszanki siedmiu peptydów,
- terapię UVA/UVB/PUVA – zabieg ten poprzedza podanie psoralenów, (substancji zwiększających wrażliwość skóry na światło), a następnie naświetlaniu jej promieniami UV,
- mezoterapię – która polega na podaniu podskórnie i/lub śródskórnie, specjalistycznych substancji o działaniu stymulującym skalp i mieszki włosów.
Sprawdź, jakie zabiegi na włosy warto wykonywać.
W naszej klinice oferujemy zabiegi mezoterapii w trzech wersjach: igłowej, mikroigłowej oraz bezigłowej. Wykonujemy je z zastosowaniem różnych substancji: odżywczego serum, osocza bogatopłytkowego (odwirowywanego z krwi pacjenta), a także Kenalogu. Dzięki temu możemy dopasować wariant terapii indywidualnie do potrzeb oraz stopnia wrażliwości na ból każdej osoby, która się do nas zgłasza. Niezależnie od tego, czy jej problemem jest łysienie czołowe, skroniowe, ciemieniowe czy też o charakterze uogólnionym – mówi Marta Bożenda, kosmetolog-trycholog z Clinica Cosmetologica
Łysienie bliznowaciejące a domowe sposoby leczenia
Łysienie bliznowaciejące to poważna choroba, która wymaga kompleksowego podejścia dermatologicznego i trychologicznego. W trakcie kuracji warto wspierać się stosowaniem dermokosmetyków, warto jednak pamiętać, że pełnią one rolę wyłącznie wspierającą i samodzielnie nie wyleczą problemu.
Jestem zadowolona ze stosowania dermokosmetyków Delpos. Zauważyłam po nich znaczną poprawę kondycji włosów, a moja wrażliwa skóra głowy w końcu odzyskała komfort – mówi pani Marta z Kluczborka
Dermokosmetyki Delpos – skuteczna pomoc na wypadanie włosów
Kosmetyki przeciw wypadaniu włosów nie są polecane jako samodzielne rozwiązanie problemu, jakim jest łysienie bliznowaciejące. Sprawdzą się natomiast doskonale jako metoda uzupełniająca dla terapii trychologicznych oraz naturalna pielęgnacja, idealnie dostosowana do potrzeb skóry głowy i włosów, u osób cierpiących z powodów różnych typów łysienia. Dermokosmetyki Delpos zapewniają kompleksową pielęgnację, obejmującą kosmyki i skalp. I to dzięki zaledwie trzem preparatom.
W skład zestawu Delpos wchodzą:
- szampon Delpos – który łagodnie myje delikatną skórę głowy, a przy tym nawilża ją i wzmacnia osłabione włosy. Zawiera m.in. roślinne ekstrakty z: nagietka, amli i zielonej herbaty, oraz inne składniki pochodzenia naturalnego o bogatym działaniu, jak: mleczko pszczele, olejek z mięty pieprzowej, pantenol czy betaina.
- płyn do skóry głowy Delpos – pobudza porost włosów podczas snu, stymulując mikrokrążenie. Ponadto wzmacnia mieszki włosowe, a jednocześnie doskonale pielęgnuje skórę głowy. A to wszystko za sprawą takich składników jak: ekstrakt z kory chinowej, guarany, żeń-szenia, miłorzębu japońskiego, a także kofeiny, glukonianu cynku czy niacynamidu.
- maska do włosów Delpos – doskonale pielęgnuje włosy na całej długości, odżywia i wygładza je, bez efektu obciążania. Ułatwia rozczesywanie i przeciwdziała wypadaniu włosów wskutek ich łamania się. Swoje szerokie działanie kosmetyk zawdzięcza takim składnikom jak: keratyna roślinna, honeyquat, olej z czarnuszki, olej jojoba, bioferment z bambusa, betaina oraz mocznik.
W końcu znalazłam dermokosmetyki, które odpowiadają nie tylko moim włosom, ale i skórze głowy. Polecam Delpos wszystkim, którzy zmagają się z nadmiernym wypadaniem włosów. Czym szybciej zaczniesz działać, by załagodzić problem, tym więcej włosów zachowasz na swojej głowie – mówi pani Iwona z Grudziądza
Łysienie bliznowaciejące i w związku z nim utrata włosów to poważny problem, który negatywnie wpływa nie tylko na nasz wygląd, ale i samopoczucie psychiczne. Warto zatem podjąć leczenie na wczesnym etapie, a także stosować odpowiednią, najlepiej jak najbardziej naturalną pielęgnację.
DELPOS
DERMOKOSMETYKI NA WYPADANIE WŁOSÓWKUP TERAZ
FAQ
1. Czy łysienie bliznowaciejące prowadzi do trwałej utraty włosów?
Łysienie bliznowaciejące to poważna choroba, która niestety w większości przypadków prowadzi to całkowitej utraty włosów. Dzieje się tak, gdy w obszarze występowania mieszków włosowych powstaje blizna. W ten sposób zdrowa tkanka skóry głowy jest zastępowana przez tkankę bliznowaciejącą. Można podjąć się leczenia choroby, które opiera się na specjalistycznych zabiegach trychologicznych. Bardzo ważne jest też stosowanie starannej pielęgnacji dermokosmetykami. Szczególnie wart polecenia jest zestaw kosmetyków Delpos, które są wytwarzane w oparciu o składniki aktywne pochodzenia naturalnego.
2. Jak rozpoznaje się łysienie bliznowaciejące?
Ważną rolę w procesie diagnostycznym pełnią specjalistyczne badania takie jak trichogram i trichoskopia. Pozwalają one obejrzeć skórę głowy w dużym powiększeniu oraz przeprowadzić analizę próbki włosów wraz z cebulkami. Dzięki precyzyjnej diagnostyce można wprowadzić najodpowiedniejsze leczenie, które ma na celu stymulowanie mieszków i odbudowę włosów.
3. Jak leczyć łysienie bliznowaciejące?
Leczenie farmakologiczne na wczesnym etapie rozwoju choroby może okazać się skuteczne. Najbardziej zalecane jest jednak wykonywanie zabiegów trychologicznych, które mają za zadanie odbudować włosy oraz pobudzać mieszki włosowe. Ponadto warto korzystać ze specjalistycznych dermokosmetyków (np. z zestawu Delpos), które zapewnią włosom odpowiednią pielęgnację oraz będą miały korzystny wpływ na skórę głowy.
4. Czy łysienie bliznowaciejące jest zależne od płci?
Dane statystyczne wykazują, że łysienie bliznowaciejące częściej dotyka kobiety. Mężczyźni rzadziej chorują na ten rodzaj łysienia. Przyczyny takiego stanu rzeczy nie są do końca poznane. Objawy pojawiają się najczęściej miedzy 30 a 50 rokiem życia. Bardzo ważne jest wprowadzenie odpowiedniego leczenia na wczesnym etapie rozwoju choroby. Może one zmniejszyć nasilenie objawów lub uchronić przed nawet całkowitą utartą włosów. Oprócz zabiegów trychologicznych zaleca się jednoczesne stosowanie dermokosmetyków o jak najbardziej naturalnym składzie, do codziennej pielęgnacji włosów.
Bibliografia
1. Sekita-Pilch M., Dlaczego włosy wypadają?, Przyczyny, sposoby zapobiegania i nowoczesne metody leczenia wypadania włosów, Wydawnictwo Diagnosis, Białystok, 2016
2. Styczeń P., Włosom na ratunek, „Art of Beauty” nr 2/2015
3. Wormer E.J., Włosy. Pielęgnacja i zdrowie, Wydawnictwo Klub dla Ciebie, Warszawa, 2000
Komentarze
Nikitawer - 2021-01-24 07:12:09
To na pewno Ci nie rozwiąże problemu, ale osobiście uważam, że warto siebie wspomagać wcierkami, bo wtedy się wzmacnia włosy. To nigdy nie przeszkodzi w terapii
paulina - 2021-01-22 15:51:35
Tyle dobrego, a co do tych domowych sposobów to ja osobiście nie jestem przekonana skoro to może mieć podłoże genetyczne
Andra - 2021-01-20 10:33:51
jejku! Brzmi to mega strasznie :o Najgorsze jest to, że to łysienie bliznowaciejące ma przyczyny choroby, na które nie mamy żadnego wpływu. Dobrze, że jest jakaś opcja leczenia, chociażby to leczenie trychologiczne