fbpx
Potrzebujesz pomocy? Zadzwoń! +48 576 142 509 Sklep online Twój koszyk

Łysienie androgenowe – sprawdź, co warto wiedzieć

Strona główna » Blog » Łysienie androgenowe – sprawdź, co warto wiedzieć

Łysienie androgenowe to ten rodzaj rodzaj, który w populacji występuje najczęściej. Za jego podstawową przyczynę uznaje się nadmierną produkcję hormonów płciowych, jakimi są androgeny. Dolegliwość dotyczy obu płci, zarówno mężczyzn jak i kobiet. Specyfika tej choroby jest jednak silnie powiązana z płcią. Na czym polega łysienie androgenowe damskie oraz męskie? Dowiesz się, czytając poniższy artykuł.

Łysienie androgenowe – przyczyny choroby

Jeśli chodzi o łysienie androgenowe, przyczyny choroby można podzielić na trzy grupy czynników: środowiskowe, hormonalne oraz genetyczne. Za łysienie androgenowe u mężczyzn odpowiada pochodna testosteronu – dihydrotestosteron (DHT). Znaczenie ma tu również faza wzrostu włosa.

Czynniki wywołujące bądź nasilające łysienie androgenowe Przykładowe przyczyny
genetyczne dziedziczenie, skłonności „rodzinne”
hormonalne nadmiar androgenów (dotyczy zarówno mężczyzn jak i kobiet)
środowiskowe przewlekły stres, traumatyczne wydarzenie, starzenie się organizmu
Delpos - zestaw

DELPOS
DERMOKOSMETYKI NA WYPADANIE WŁOSÓWKUP TERAZ

Łysienie androgenowe a faza wzrostu włosa

Łysienie androgenoweŁysienie androgenowe jest ściśle związane z fazami wzrostu włosa, które przebiegają nieprawidłowo w przebiegu tej choroby. U osób zdrowych ma trzy, następujące po sobie w określonym czasie, fazy:

 • anagen, czyli faza wzrostu włosa, w której znajduje się około 85% włosów,
 • katagen, czyli faza spoczynku, podczas której włosy przygotowują się do wypadania. W drugiej fazie znajduje się około 14% włosów,
 • telogen, czyli faza wypadania włosów, w której znajduje się w której około 1% włosów.

W przypadku osób cierpiących na łysienie androgenowe pojawia się wydłużenie ostatniej fazy (telogenu), w której znajduje się jednocześnie nawet 30% włosów. Jednocześnie spada automatycznie ich liczba w pierwszej fazie wzrostu. Choć łysienie androgenowe częściej dotyka mężczyzn, to występują również u kobiet. U pań hiperandrogenizm może wynikać z choroby nowotworowej przydatków, być następstwem zespołu policystycznych jajników albo skutkiem przyjmowanych leków hormonalnych, a niekiedy także doustnych środków antykoncepcyjnych.

Łysienie androgenowe – objawy

Przy łysieniu androgenowym objawy są inne dla kobiet i mężczyzn. Różnica tkwi w sposobie przejawiania się zmian oraz ich intensywności. U płci męskiej zaczyna się cofać linia włosów, poczynając od skroni, co skutkuje powstaniem tzw. zakoli. Natomiast damskie łysienie androgenowe objawia się przerzedzeniem włosów, co staje się widoczne zwłaszcza w okolicy przedziałka.

Jak rozpoznać łysienie androgenowe – diagnoza

To jak rozpoznać łysienie androgenowe ma jasno określoną procedurę diagnostyczną. Pierwszym jej elementem jest wywiad, po którym następują dalsze analizy. Jeśli chodzi o łysienie androgenowe, badania można podzielić na te laboratoryjne i trychologiczne. Pierwsze zlecane są kobietom i należą do nich pomiary poziomu: niektórych hormonów: dihydroepitestosteronu, wolnego i całkowitego testosteronu. Na podstawie uzyskanych wyników można dobrać odpowiednie preparaty na łysienie androgenowe. W przypadku badań trychologicznych wykonywane są: trichogram oraz trichoskopia, które uzupełniają obraz kliniczny, co ułatwia postawienie trafnej diagnozy.

Poznaj również temat trichotillomanii

Łysienie androgenowe – leczenie trychologiczne

Jeśli chodzi o łysienie androgenowe, leczenie może obejmować kilka elementów, jednym z nich są metody trychologiczne. Do najpopularniejszych zabiegów, które niwelują łysienie androgenowe, należą:

 • mezoterapia (igłowa, mikroigłowa, bezigłowa) – jej zadaniem jest stymulacja mikrokrążenia w skórze głowy i dostarczenie jej składników aktywnych takich jak: osocze bogatopłytkowe lub Kenalog,
 • kriomasaż Cryo-S – pobudza odnowę biologiczną komórek za pomocą podtlenku azotu,
 • Dr. Cyj Hair Filler – odżywia skórę głowy i cebulki, dzięki iniekcyjnemu podaniu koktajlu, składającego się z peptydów i kwasu hialuronowego,
 • karboksyterapia Reology2 – wpływa korzystnie na stan naczyń krwionośnych, pobudza również powstawanie nowych. Podczas zabiegu podawany jest dwutlenek węgla,
 • terapia UVA/UVB/PUVA – polega na kontrolowanym naświetlaniu skóry za pomocą promieni UV.

Oprócz specjalistycznych zabiegów trychologicznych można również rozpocząć leczenie farmakologiczne. Tabletki na łysienie androgenowe to również niektóre pigułki antykoncepcyjne, które posiadają właściwości antyandrogenne. Lek na łysienie androgenowe powinien być przepisany przez lekarza i przyjmowany zgodnie z jego zaleceniami.

Sposoby na łysienie androgenowe – domowe metody

Łysienie androgenoweSposoby na łysienie androgenowe, które można stosować w domu to przede wszystkim dermokosmetyki oraz automasaż skóry głowy. Przydatne będą również ziołowe napary, które można stosować zarówno do picia jak i w formie płukanki do włosów. Szampon na łysienie androgenowe to jedynie element uzupełniający terapii. Niezbędny jest również skuteczny preparat do stosowania na skórę głowy (płyn, wcierka, ampułki), a także odżywka o działaniu wzmacniającym, która zapobiegnie łamaniu się włosów. Natomiast ścieżka właściwego leczenia powinna być ustalona wspólnie z lekarzem. W ramach domowej pielęgnacji warto również stosować zdrową i zbilansowaną dietę. Wszystkie te sposoby należy stosować jako pomocnicze metody na łysienie androgenowe.

Kosmetyki Delpos – skuteczna pielęgnacja dla włosów wypadających

W przypadku łysienia androgenowego leczenie specjalistyczne jest niezbędne dla osiągnięcia satysfakcjonujących efektów. Nie należy jednak zapominać o właściwej pielęgnacji włosów. Szczególnie godne polecenia są dermokosmetyki z linii Delpos przeciw wypadaniu włosów. Ich skuteczne, naturalne formuły kompleksowo zadbają o włosy od cebulek po końcówki, a przy tym zapewnią optymalną pielęgnację skórze głowy.

Pielęgnacja dermokosmetykami Delpos bardzo mi pomogła. Włosy są zadbane i wyraźnie mocniejsze. Cieszę się, że zdecydowałam się na specjalistyczne, a jednocześnie naturalne produktymówi pani Luiza z Krakowa.

Dermokosmetyki Delpos to kompleksowe rozwiązanie na nadmierne wypadanie włosów, w trzech prostych krokach. W zestawie znajdują się:

 • Szampon hamujący wypadanie włosów,
 • Płyn do skóry głowy stymulujący porost włosów,
 • Maska wzmacniająca włosy.

Verdelab-ikonaSkłady wszystkich preparatów z linii Delpos zostały oparte na: roślinnych ekstraktach (m.in. z żeń-szenia, guarany, miłorzębu japońskiego, amli, kory chinowej); olejach (jojoba, z czarnuszki, z mięty pieprzowej) oraz innych składnikach pochodzenia naturalnego (tj.: keratyna roślinna, bioferment z bambusa czy mleczko pszczele). Za tak skomponowanym składem stoi oczywiście wysoka skuteczność. A także bezpieczeństwo i łagodność dla skalpu, nawet u osób z bardzo wrażliwą skórą głowymówi Marcin Bielonko, członek zarządu Farmacia Verde, producenta naturalnych kosmetyków

Sprawdź jakie istnieją sposoby na wypadanie włosów

Łysienie androgenowe to skomplikowany problem, który wymaga, wielokierunkowego podejścia, a także pomocy specjalisty – dermatologa lub trychologa.

Oprócz zabiegów trychologicznych stosuję dermokosmetyki Delpos, które doskonale pielęgnują skórę głowy i włosy. Wzmacniają je oraz hamują wypadanie. Jestem bardzo zadowolona z ich działaniamówi pani Ilona z Namysłowa

Delpos - zestaw

DELPOS
DERMOKOSMETYKI NA WYPADANIE WŁOSÓWKUP TERAZ

FAQ

1. Jak leczyć łysienie androgenowe?
Łysienie androgenowe można leczyć na kilka sposobów. Pierwszym jest farmakologia, drugim – zabiegi trychologiczne. Oprócz tego warto stosować odpowiednią pielęgnację np. dermokosmetykami Delpos.

2. Czy szampon na łysienie androgenowe różni się u kobiet i mężczyzn?
Specyfika tego schorzenia jest różna dla kobiet i mężczyzn. Zarówno pod względem objawów, jak i przyczyn. Mogą być podejmowane również nieco inne metody leczenia. Jednak dla obydwu płci wspólna powinna być prawidłowa pielęgnacja, opierająca się na specjalistycznych dermokosmetykach z naturalnymi składnikami.

3. Czy na łysienie androgenowe mają wpływ geny?
Jedną z przyczyn występowania łysienia androgenowego są właśnie geny. Czynniki genetyczne mają duże znaczenie zwłaszcza w przypadku mężczyzn. Gdy u członków najbliższej rodziny występuje to zjawisko, zwiększa się prawdopodobieństwo, że dotknie ono i nas. W takim przypadku warto odpowiednio wcześnie zacząć stosować skuteczne dermokosmetyki, które wzmocnią włosy, odbudują ich strukturę i zahamują wypadanie, na wczesnym etapie problemu.


Bibliografia

1. Adamski Z., Kaszuba A.: Dermatologia dla kosmetologów, Edra Urban & Partner, Wrocław, 2015
2. Styczeń P., Włosom na ratunek, „Art of Beauty” nr 2/2015

7 głosów

Komentarze

Bwt - 2021-04-06 17:12:45

Może trochę zmyliła mnie sama mezoterapia, bo ona przewija się bardzo często, ale może masz rację że zabieg dobierany jest pod konkretne objawy. Musiałabym więcej doczytać

Iwona - 2021-04-04 12:35:37

A ja chyba się nie zgodzę, bo jeśli chodzi o pielęgnacje dla włosów wypadających to się zgodzę, ale samo leczenie specjalistyczne na pewno jest dopierane pod konkretny przypadek

Bwt - 2021-04-03 10:20:12

Ma to w ogóle znaczenie jaki rodzaj, jakie przyczyny choroby występują przy łysieniu chociażby tutaj omawianym androgenowym? W końcu leczenie trychologiczne i domowe sposoby będą przy każdym typie jednak podobne

Kup teraz
Zestaw

Zamów
Cena standardowa:
289 zł

Najnowsze wpisy

Opinie o Delpos - od naszych klientów

Informacje o wysyłce: Zamów teraz, a paczkę wyślemy w ciągu 24 godzin (w dni robocze) 😊