fbpx
Potrzebujesz pomocy? Zadzwoń! +48 576 142 509 Sklep online Twój koszyk

Łupież, a wypadanie włosów – wszystko co należy wiedzieć

Strona główna » Blog » Łupież, a wypadanie włosów – wszystko co należy wiedzieć

Łupież, a wypadanie włosów to bardzo często powiązany problem. Osoby zmagające się z łupieżem bardzo często skarżą się na zwiększone wypadanie włosów i ogólne pogorszenie ich kondycji. Czy łupież powoduje wypadanie włosów? Dlaczego łupież i problemy ze skórą głowy mają pływ na wzmożone wypadanie włosów?

Łupież, a wypadanie włosów – czy są jakieś powiązania?

Łupież, a wypadanie włosów – obydwa problemy nie zawsze są ze sobą kojarzone, jednak jeden ma zasadniczo wpływ na drugi. Łupież, jako choroba, ma kilka etapów, charakteryzujących się nasileniem objawów. W jednej z ostatnich faz, charakterystycznym objawem jest wręcz patologiczne wypadanie włosów. Zasadniczo wyróżnia się dwa typy łupieży – tłusty i suchy – ten drugi mocniej przyczynia się do utraty włosów. Patologicznie łuszczący się naskórek na skalpie, osłabia i wysusza skórę głowy – dochodzi wtedy do zaburzenia dostarczania składników odżywczych do włosa. Również cebulki się przesuszają, przez co słabiej umocowanie są w skórze głowy i częściej wypadają. Ponadto łupież zaburza naturalne fazy wzrostu włosów. Jak dokładnie choroby skóry głowy zaburzają etapy wzrostu włosa?

Łupież, a wypadanie włosów – czyli zaburzony wzrost włosa

Chorobą jest łupież, a wypadanie włosów przeważnie jest nim wywołane – w takim wypadku dochodzi do zaburzenia naturalnych faz wzrostu włosa.

U zdrowej osoby wyróżniane są:

  • Faza anagenu – w czasie anagenu można zaobserwować intensywny podział komórek macierzy, które produkują nowy włos. Faza ta trwa zwykle od 2 do 7 lat. Szacuje się, że u zdrowego człowieka aż do 90% wszystkich włosów znajduje się w fazie anagenu,
  • Faza katagenu – inaczej nazywana też fazą zanikania, polega na procesie przebudowy włosa. Macierz stopniowo zanika, a sam włos przepychany jest w stronę powierzchni skóry. W tej fazie znajduje się najmniej włosów – zaledwie 3-5% i trwa ona relatywnie najkrócej – od dwóch tygodni do miesiąca,
  • Faza telogenu – polega na zatrzymaniu przemian materii w strukturze włosa, który powoli obumiera – dlatego inaczej faza telogenu nazywana jest fazą wypadania. Na tym etapie cebulka staje się coraz cieńsza, aż w końcu włos zostaje wypchnięty przez nowy (utworzony w fazie anagenu).

W przypadku osób, które cierpią na łupież objawiający się nadmiernym wypadaniem włosów dochodzi do anomalii w tych trzech fazach. Zmiany dotyczą głównie fazy telogenu, która zostaje znacznie skrócona, przez co włosy obumierają i wypadają szybciej, a dodatkowo nie są zastępowane nowymi.

WYBIERZ DELPOS
WSPOMAGANIE NA WYPADANIE WŁOSÓW PODCZAS ŁUPIEŻUKUP TERAZ

Łupież, a wypadanie włosów – domowe sposoby i dermokosmetyki – czy są skuteczne?

Łupież, a także wypadanie włosów, mogą być skutecznie leczone za pomocą wielu sposobów. Niektórzy na nadmierne łysienie rekomendują domowe sposoby- maseczki, zmianę stylu życia i diety. Jeżeli jednak zależy nam na szybkich efektach domowe sposoby na wypadanie włosów mogą nie być wystarczające. Warto wówczas wprowadzić odpowiednią pielęgnację włosów i skóry głowy. Przydatne okażą się szampony, maski, czy, zapobiegawczo, wcierki do włosów.

Ważne jednak, aby kosmetyki, które wybieramy miały naturalny skład, ponieważ sztuczne składniki mogą podrażniać przesuszoną skórę głowy, a nawet wywoływać alergię. Na łupież naturalne składniki aktywne są najskuteczniejsze.

Reasumując, jako że łupież i wypadanie włosów często idą w parze, dochodzi do przestawienia i skrócenia naturalnych faz wzrostu włosa. Aby pozbyć się problemu nadmiernego wypadania włosów, należy działać na wielu poziomach – pomocna okaże się choćby zmiana diety, stylu życia, czy zastosowanie domowych sposobów. Podstawą pielęgnacji powinny jednak stać się dermokosmetyki o naturalnym składzie – takie produkty są najskuteczniejsze oraz nie podrażniają skóry głowy.


Bibliografia

1. Brzezińska-Wcisło L., Lis-Święty A., Choroby włosów – co nowego?, Dermatologia –co nowego?, Tom 1, Wydawnictw Cornatis, Wrocław, 2009
2. Sekita-Pilch M., Zielińska K., Diagnostyka chorób włosów i skóry głowy w praktyce trychologicznej, Mikrokamera w roli głównej, Kosmetologia Estetyczna, 2015
3. Brzezińska-Wcisło L., Choroby włosów i skóry owłosionej, Termedia Wydawnictwa Medyczne, Poznań, 2015

5 głosów

Komentarze

Brendy - 2021-04-07 18:53:59

No mi domowe sposoby niestety nie działają, będzie trzeba się temu przyjrzeć, czy można coś skutecznego wdrożyć w takim razie :/

Alla2 - 2021-04-02 15:36:20

Mnie również to dosyć zaintrygowało, bo nigdy bym nie powiedziała, że taki zwykły łupież to zaburzony wzrost włosa. Na szczęście u mnie działają dermokosmetyki na ten problem bardzo dobrze :)

Justy - 2021-04-01 09:34:44

To nie wiedziałam nawet, że łupież a wypadanie włosów ma w sumie tak duże powiązanie ze sobą :o

Kup teraz
Zestaw

Zamów
Cena standardowa:
289 zł

Najnowsze wpisy

Opinie o Delpos - od naszych klientów

Informacje o wysyłce: Zamów teraz, a paczkę wyślemy w ciągu 24 godzin (w dni robocze) 😊