fbpx
Potrzebujesz pomocy? Zadzwoń! +48 576 142 509 Sklep online Twój koszyk

Ferratyna a wypadanie włosów – jaka jest zależność?

Strona główna » Blog » Ferratyna a wypadanie włosów – jaka jest zależność?

Ferratyna a wypadanie włosów to zależność, która może mieć istotne znaczenie w przypadku kondycji i siły włosa. Ferrytyna to rodzaj białka, które w organizmie odgrywa bardzo ważną rolę magazynu żelaza. Ferrytyna najlepiej wskazuje, że pacjent ma problemy z niedoborem żelaza, czy wymaga dalszej diagnostyki, czy wręcz przeciwnie wszystkie markery są w porządku.

Ferratyna a wypadanie włosów jak to działaFerratyna a wypadanie włosów – jak to działa?

Ferratyna a wypadanie włosów - jak na siebie wpływają? Ferrytyna pełni ważną funkcję w procesie wzrostu włosa, wpływając na podziały komórkowe zachodzące w mieszku włosowym. W związku z tym wpływa między innymi na grubość włosa, ale również kondycję łodygi. W większości przechowywana jest w wątrobie, ale najnowsze badania wskazują, że jej pewne ilości znajdują się także w mieszkach włosowych. Gdy pojawiają się niedobory żelaza, które jest niezbędne dla sprawnego działania kluczowych procesów w organizmie (np. produkcji czerwonych krwinek), dostępne w mniej istotnych obszarach zasoby przekazywane są dalej (najczęściej pobierane są właśnie z włosów).

Z tego powodu bardzo ważne jest regularne uzupełnianie niedoborów ferrytyny. Optymalne jej stężenie powinno wahać się na poziomie 50-100 ng/ml w zależności od przyjętych norm laboratoryjnych.

Zobacz jak zwalczyć wypadanie włosów!

Ferratyna a wypadanie włosów - kiedy zacząć się martwić?

Jeśli chodzi o białko, którym jest ferratyna a wypadanie włosów, to warto zacząć od tego, w jakich sytuacjach warto sprawdzić jego poziom. Badania poziomu ferrytyny wskazane są przede wszystkim dla osób na diecie wegańskiej i wegetariańskiej, które rezygnują z najlepiej przyswajalnej formy żelaza znajdującej się w mięsie. Choć wybrane produkty roślinne również są bogate w żelazo jego biodostępność jest znacznie niższa niż w mięsnych odpowiednikach. W związku z tym należy zadbać o kilka kluczowych zasad, które poprawiają wchłanianie żelaza.

Delpos - zestaw

DELPOS
DERMOKOSMETYKI NA WYPADANIE WŁOSÓWKUP TERAZ

Badania poziomu tego składnika zalecane są także w przypadku osób, które mogą mieć ograniczone wchłanianie żelaza z powodu:

  • nadmiernego spożywania kawy, czarnej herbaty, nabiału błonnika,
  • nieodpowiedniego zakwaszania żołądka.

Innymi powodami niskiego stężenia ferrytyny mogą być nieujawnione krwawienie z przewodu pokarmowego, a także obecność bakterii i pasożytów w organizmie. Istnieje wiele kluczowych wskazań do badania poziomu ferrytyny we krwi, nie ma jednak żadnych przeciwwskazań do przeprowadzenia tego rodzaju badania. Jest w pełni bezpieczne dla organizmu, a w określonych przypadkach niezbędne, aby zdiagnozować określone choroby lub dolegliwości zdrowotne, w tym również przyczynę wypadania włosów.

Ferratyna a wypadanie włosów - jak wygląda badanie?

Wiedząc już, czym jest ferratyna, a wypadanie włosów jaki ma z nią związek, warto dowiedzieć się, w jaki sposób można zbadać jej poziom. Do tego celu służy podstawowe badanie laboratoryjne, jakim jest pobranie próbki krwi. Wystarczy niewielka jej ilość, aby zweryfikować poziom ferrytyny we krwi i na tej podstawie określić kolejne etapy postępowania medycznego.

Podsumowując, w przypadku ferrytyny, wypadanie włosów może być jednym z objawów jej niedoboru. Aby się o tym przekonać, należy wykonać odpowiednie badanie diagnostyczne.


Bibliografia:

1. “10 Ways to Help Make Your Hair Stronger”; data dostępu: 2020-02-07
2. Paige Stables; “12 Healthy Hair Habits You Should Adopt ASAP”; data dostępu: 2020-02-07

1 głosów

Komentarze

Paula - 2022-03-23 09:53:50

Tak tak, najprostsze najzwyklejsze badanie krwi, bo tutaj chodzi o poziomy żelaza

Olgha - 2022-03-22 14:12:06

Ja właśnie przez tą dietę myślę, że u mnie ferratyna a wypadanie włosów ma dużą zależność.  Jak wygląda badanie? To jest zwykłe badanie krwi tak?

Alka - 2022-03-21 17:46:59

Też jak jest się nie dietach wegańskich to warto ten poziom sprawdzić

Wiktoria - 2022-03-20 23:47:45

Ogólnie jak jest taki problem to najlepiej wykonać badania krwi, bo braki w witaminach bardzo często moga być powodem wypadania włosów

Agnieszka1708 - 2022-03-20 22:54:10

Biorąc pod uwagę to, że niedobory żelaza, a tym samym zbyt niska ferratyna a wypadanie włosów może mieć punkt wspólny  to kiedy zacząć się martwić? Jak ocenić to, że akurat to jest powodem problemów z wypadaniem włosów

Rata - 2022-03-20 14:06:27

Ogólnie tak, ale najlepiej przed tym zrobić sobie takie zwykle badanie krwi, bo jak wyjdą niedobory w żelazie to wtedy będzie oznaczało również, że ferratyny też jest za mało

aga_pr - 2022-03-19 07:17:47

I jak tej ferratyny jest za mało to głownie trzeba byłoby suplementować żelazo tak?

Anita - 2022-03-18 16:18:27

Ferrytyna jest białkiem, które magazynuje żelazo tak najprościej mówiąc

Wiktoria - 2022-03-18 14:18:58

Ferratyna czym tak do końca jest? Skoro ma to taki wpływ na fazę wzrostu włosa, a w ostatecznym rozrachunku na wypadanie włosów? Jak to działa?

Kup teraz
Zestaw

Zamów
Cena standardowa:
289 zł

Najnowsze wpisy

Opinie o Delpos - od naszych klientów

Informacje o wysyłce: Zamów teraz, a paczkę wyślemy w ciągu 24 godzin (w dni robocze) 😊